Sınav öncesi uyku bozuklukları

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Osman Demir, sınav zamanı öğrencilerde görülen uyku bozuklukları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Sınav öncesi uyku bozuklukları

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Osman Demir, ‘’Sınav zamanı çocuklar yüksek not alma ve sınavlarda başarılı olma baskısı yüzünden öğrencilerin stresi oldukça artmakta. Bu sebepten dolayı da uyku bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

UYKU PROBLEMİ

Sınava son hafta kalan öğrencilerde sınava hazırlık aşamasında bulundukları için o hafta kaygıların artmasından kaynaklı uyku bozukluğu yani uyku uyuyamama problemi yaşanıyor. Bu zamanda karın ağrısı, baş ağrısı ve vücudun belirli bölgelerinde ağrılar oluşabilmekte ve sınav stresi çeken çocuklarda genel yakınmalar olabilmektedir. 

UYKUSUZLUK HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR
Kişi bazen bir veya iki gece uykusuzluk çeker ancak bu durum bazen haftalar, aylar ve hatta yıllar sürebilir. Yapılan araştırmalar da uykusuzluk en sık kadınlar ve ileri yaştaki kimselerde görüldüğü kanıtlanmıştır. Uykusuzluğun sebebi sonucu psikiyatrik bir probleminiz varsa kötü bir uykuya sahip olursunuz. Altta yatan hastalığın tedavisi uykunuzu düzeltmede yardımcı olabilir. Psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da uykusuzluğa neden olabilir. Eğer uyku problemi bir aydan daha uzun süredir devam ediyorsa, sizin günlük işlevlerinizi bozuyor ise mutlaka doktorunuza başvurun. " diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4