Soğuk ve rutebetli cilt sıcak çarpması belirtisi

Özellikle yaşlılar ve çocukların aşırı sıcaklarda “sıcak çarpması” konusunda dikkatli olması gerektiğini söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Özkan “Terleme, soğuk rutubetli cilt, baş dönmesi, bulantı, kusma, bayılma, kas krampları, kızarıklık, ayak bileklerinde ödem (şişlik),sığ veya hızlı nefes alma sıcak çarpması belirtisidir” dedi.

Soğuk ve rutebetli cilt sıcak çarpması belirtisi

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nden Doç. Dr. Mehmet Özkan sıcak havalarda kalp sağlığı için alınabilecek önlemler hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. 
Özkan, “Hava sıcak olduğunda vücut ısınızı kontrol etmek için terlersiniz, ancak bu vücudunuzdan normalden daha fazla sıvı kaybedebileceğiniz anlamına gelir. Bu kan basıncınızda düşmeye neden olabilir. Bu çoğu insanın susuz kalmasını önlemek için bol miktarda sıvı içtiği sürece sorun değildir. Bir kalp probleminiz varsa aşırı ısı kalbe ve dolaşımınıza fazladan bir yük getirebilir, bu yüzden serin kalmak ve kendinize iyi bakmak özellikle önemlidir” dedi.

Saat 11-15 arasında güneşe çıkmayın

Doç. Dr. Özkan , “Bol miktarda sıvı tüketerek ancak sıvı alımınızı kısıtlamanız istendiyse, örneğin; kalp yetmezliğiniz varsa doktorunuzla konuşmalısınız. Alkollü ve kafeinli içecek içmekten kaçının, aksi takdirde bu durum vücudunuzda daha fazla sıvı kaybetmenize neden olur. Yüksek miktarda su içeren iyi vitamin ve mineral kaynaklı olan salata ve meyveler gibi yiyeceklerin tadını çıkartabilirsiniz. Kapalı alanlarda ortamın serin olmasına özen gösterin. Hafif, bol pamuklu giysiler giyin. Aşırı fiziksel egzersizden kaçının. Saat 11:00 ile 15:00 saatleri arasında güneşe çıkmayın. Dışarı çıktığınızda; güneş koruyucu uygulamayı, şapka takmayı ve yanınıza su almayı ihmal etmeyin” diye konuştu.
Tıbbi yardım için gecikmeyin

Sıcak çarpması belirtileri hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Özkan, “Sıcak çarpması belirtileri arasında terleme, soğuk rutubetli cilt, baş dönmesi, bulantı, kusma, bayılma, kas krampları, kızarıklık, ayak bileklerinde ödem (şişlik), sığ veya hızlı nefes alma sayılabilir. Siz veya bir başkasının sıcak çarpması olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen tıbbi yardım almanızda fayda var. Yaşlılar ve çocuklar sıcaklıklarını ayarlamada daha fazla zorluk çekerler ve bu nedenle aşırı sıcaklıklardan dolayı daha fazla risk altındadır” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4