Sünnet ehil ellerde uygun cerrahi ortamlarda yapılmalıdır!

Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Çelik, "Çocuğun tüm hayatını etkileyecek bir işlem olan sünnet kesinlikle ehil ellerde ve uygun cerrahi ortamda yapılması gerekmektedir" dedi.

Sünnet ehil ellerde uygun cerrahi ortamlarda yapılmalıdır!

Sünnet, erkek çocukların hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birisidir. Sünnet olan erkeklerde sağlık açısından büyük önem arz eder. Sünnet penis kanseri olasılığını azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmakta önemli rol oynar. Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların önüne geçilmesini sağlar.

SÜNNETİN ÖNEMİ
Büyük Anadolu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op.Dr. Bülent Çelik'te konuyla ilgili olarak, sünnetin kaç yaşında yapılması, sünnetin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Op. Dr. Bülent Çelik, "Sünnet tüm ebeveynlerin önemsediği fakat teknik uygulanış şartlarını ihmal ettiğimiz bir cerrahi işlemdir. Çocuğun tüm geleceğini etkileyecek sünnet işlemi kesinlikle ehil ellerde ve uygun cerrahi ortamlarda yapılması gerekmektedir.
Sünnet işlemi 2 ila 6 yaşları arasında, çocuğun cinsel organını fark etmeye başladığı dolayısıyla erkek olduğunu hissettiği yaş aralığında yapılması travmalara sebep olabileceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir.

YARIYIL TATİLİ SÜNNET İÇİN UYGUN ZAMAN
Bu yaşlarda çocukların, birileri tarafından ellerine ayaklarına basarak, tanımaya çalıştığı cinsel organının ucunu kesme çabası bir travmadır. Bu anlamda 2 ila 6 yaş arasında lokal sünneti önermiyor ve uygulamamaktayız. Ancak bu yaş grubunda sedasyon anestezisi denilen uyku hali oluşturulan anestezi ile sünnet yapılmasında herhangi bir sakınca olmamakta ve kliniklerimizde de aktif olarak uygulamaktayız.
Sağlıklı şartlarda ve ehil ellerde yapılan sünnetin, iyileşme süresi 2 ila 4 gün olup, cerrahi sonrasında hekimleri ve aileyi üzecek komplikasyon neredeyse "sıfıra" yakındır. Yarıyıl tatilinde sünnetin uygulanması ve iyileşmesi için çok uygun zaman olduğunu da belirtmek isterim." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344