Sünnet için endişe etmenize gerek yok!

Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Şakir Aydoğan, "Sünnet çocuklar ve aileler için son derece önemli cerrahi bir operasyondur. Ameliyathane ortamında steril imkanlarla gerçekleştirilmelidir" dedi.

Sünnet için endişe etmenize gerek yok!

Çocuklarını sünnet yaptırmak için okulların tatile girmesini beklemeyen tatilini aileler bir yandan hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da yandan da "sünnet için ideal yaşı nedir?", "sünnet hangi şartlarda yapılmalı?" "Sünnette iyileşme süreci ne kadardır?" gibi sorunlarında cevaplarını araştırıyor.

Çocuklar ve aileleri için son derece önemli olan sünnet için hem okulların kapanması hemde yaz sezonunda gelmesiyle hazırlık başladı.
"Sünnet için ideal yaşı nedir?", "Sünnet hangi şartlarda yapılmalı?", "Sünnette iyileşme süreci ne kadardır?" gibi soruların cevaplarını araştıran ailelerin endişesini Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Şakir Aydoğan giderdi.

Opr. Dr. Şakir Aydoğan;
Erkek çocukların sünnet edilmesi için tehcih edilen yaş aralığı nedir?
Sünnet için tercih edilen en ideal yaş ilk 6 aydır. Çünkü ilk 6 ayda çocuklarda penis bölgesinde fazla yağlanma olmaz, penis daha ortada ve sünnet yapılmaya elverişlidir. Bu dönemlerde anestezi vermediğimiz için, lokal anestezi ile birlikte ideal bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Sünnet işlemi hangi ortamda yapılmaktadır?
Ameliyathanelerdeki steril şartlardır. Çünkü sünnet önemli bir ameliyattır hem hijyenik hemde estetik açısından. Ameliyathane ortamında yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Çocuklarımız burada bir tramva yaşama gibi bir durum da söz konusu değildir. Kendisini güvende hissettirecek tüm şartlar imkanlar bulunmaktadır. Ailelerimizin içi rahat olabilir.

Sünnette iyileşme süreci ne kadardır?
Bu durum yaşa göre değişir ilk 6 ayda yapılan sünnetler çabuk iyileşir, ondan sonraki yaşlarda ise 48- 72 saatte iyileşme olur. Eğer sünnet derisinde penise yapışıklık var ise ve sünnet derisinin ucu dar ise bu durumda iyileşme bir süre daha uzayabiliyor. Kabuklanma dediğimiz durumlar olabilir. Bu durumlar bizim gözümüzü korkutmamalı çocuklarımız için endişe verici bir durum söz konusu değil. Sadece yara iyileşme durumu 3-4 daha uzayabiliyor. Sünnette ailelerin endişe edeceği bir durum söz konusu değil güvenilir ellerde steril ortamda başarıyla gerçekleştirilmektedir" diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344