banner341

Teşhisi Zor, Tedavisi Kolay; Çölyak Hastalığı

Genel düşkünlük hali, zayıflık, kilo alamama, kısa boylu olma hali gibi durumlarla seyreden Çölyak hastalığı konusunda, Medicana Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Feyzi Gökosmanoğlu bilgi verdi;

Teşhisi Zor, Tedavisi Kolay; Çölyak Hastalığı ABONE OL

Çölyak Hastalığın Belirtileri, İlişkili Başka Hastalıklarla Karışıyor
Hastalık bazı bireylerde yıllarca hiç belirti vermez veya çok hafif seyredebilir ve kişi çölyaklı bir hasta olduğunu uzun süre fark etmeyebilir, hastalık her yaşta teşhis edilebilmekle birlikte teşhisi zor olan hastalıklardan biridir, çünkü belirtiler çoğunlukla ilişkili diğer başka hastalıklarla karışır.
Uzman Dr Feyzi Gökosmanoğlu,  çölyak hastalığının bağırsaklarda besin emilimini sağlayan villus adlı yapıların bozulmasına bağlı geliştiğini söyledi. Çölyak hastaları gluten adlı proteine karşı hassastırlar ve bağırsakta glutenli gıdalar gıda emiliminin bozulmasına neden olur, buna bağlı olarak da küçük çocuklarda ishal, karın şişkinliği, kilo alamama, vitamin eksiklikleri, büyüme gelişme geriliği belirtileri ile hastalık kendini gösterir. İleriki yaşlarda da kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı, kemik erimesi, zayıflık, halsizlik, büyüme geriliği, ciltte kaşıntı, sık enfeksiyon geçirme ve   karaciğer hastalığı gibi pek çok durum çölyak hastalığının belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Çölyak Hastalığı Ülkemizde Sık Görülüyor
Dr. Gökosmanoğlu, ülkemizde 250 bin ile 750 bin arasında Çölyak hastası olduğunun tahmin edildiğini, ancak bunların sadece % 10’nuna tanı konulduğu söyledi.  25 bin ile 75 bin arasında hastanın  ise hala tanı alamadığını belirtti. Bu hastalığın ülkemizde sık görüldüğünü ancak vakaların yaklaşık %90’nının tanısının konulamadığını özellikle vurguladı.
Tedavide Ömür boyu gluten içeren gıdalardan uzak durulması gerekiyor
Çölyak hastalığı tanısının çeşitli kan tahlilleri ve bağırsak biyopsisi ile yapıldığını belirten  Dr. Gökosmanoğlu, tedavisinde  ise hastaların ömür boyu gluten içeren gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Çölyak hastalarının tüketmemesi gereken gluten pek çok gıdada yer almaktadır. Buğday, arpa, yulaf, çavdar unu, kepek, buğday nişastası, irmik, un ile yapılmış veya bunları içeren hemen ter türlü hamur işinde ve gıdalarda gluten olabilir. Mısır, pirinç, patates, darı, nohut, ayçiçeği, keten, susam, haşhaş ve kara buğday gibi alternatifler önerilmektedir. Kimileri bitkisel tedavi de araştırmaktadır ama şu an için Çölyak hastaları için glutensiz diyet dışında bir şuanda alternatif tedavi seçeneği bulunmamaktadır.’’ dedi.

Glutensiz Diyete Uymamak, başka sağlık sorunlarına yol açabilir.
Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, Çölyak hastası glutensiz diyetine uymazsa rahatsız edici semptomları devam eder, ayrıca diyete uymayan hastalarda uzun vadede çeşitli sağlık sorunları; osteoporoz, kısırlık, düşük tehlikesi, depresyon, ince bağırsak kanseri, lenfoma ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak kronik düşkünlük hali ortaya çıkabilmektedir.

Gıda alırken Gluten içermez ibaresi kontrol edilmeli 
Çölyak hastaları, gluten içermez, ibaresi bulunan gıdaları tercih etmeli ve gıda alışverişinde mutlaka ambalajların “içindekiler” kısmını kontrol edip gluten içermez ibaresi olan gıdaları almaları gerekmektedir. diye belirtti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4