Unutulmayan Travmalar EMDR Terapisi ile Silinebilir

Liv Hospital Samsun Psikoloji Kliniği’nden Uzm. Klinik Psikolog Enise Öziç, Ondokuzmayıs Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencileri ile “Acı anıları Silmek” Adına EMDR terapisi hakkında bir seminer gerçekleştirdi.

Unutulmayan Travmalar EMDR Terapisi ile Silinebilir

Yoğun katılımla gerçekleşen seminerde Öziç, EMDR terapisi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Acı anılar zihinden siliniyor
Uzm. Klinik Psikolog Enise Öziç, “Diyelim bir kaza yaptınız ya da bir kötü olay yaşadınız. Olayın görüntüleri sürekli aklınıza geliyor, bazı sesler ya da görüntüler o anları size hatırlatıyor. Bu yüzden uykularınız bozuluyor, iştahınız bozuluyor, günlük hayata konsantre olmakta zorlanıyorsunuz. Hatta unutkanlıklar, dalgınlıklar, sürekli bir gerginlik hali ile hayat sizin için çekilmez olmaya başlıyor. İşte bu anda EMDR terapisi devreye giriyor. Bu anıları çalışıyor. Ve hemen sonrasında kötü olay artık sizi ‘kötü’ hissettirmekten çıkıyor” dedi. 


EMDR terapisi sayesinde kötü olayın artık kişiyi etkilememeye başladığını söyleyen Psikolog Öziç, “O anının etkisini kaybetmesiyle iştahınız, uyku düzeniniz, konsantrasyonunuz, yaşamdan aldığınız keyif ve sakinlik hisleri geri geliyor ve hayata kaldığınız yerden devam edebilmeye başlıyorsunuz. Aslında bazı şeylerin çözümü zannedildiği kadar zor değil” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344