banner341

VM Medical Park Hastanesi uyarıyor, düzenli Egzersiz yapın

VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nden Op. Dr. Abdullah Taşkın, Atakum ilçesindeki Alanlı, Çobanlı, Aksu, Yukarı Aksu, Merkez ve Köseli köylerinden 61 ev hanımına meme kanseri ile ilgili seminer verdi.

VM Medical Park Hastanesi uyarıyor, düzenli Egzersiz yapın ABONE OL

Atakum Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de katıldı. Op. Dr. Abdullah Taşkın, “Düzenli egzersiz yapmak, genç kadınların meme kanserine yakalanma oranını yüzde 40 düşürmektedir” dedi. 
Atakum Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapılan meme kanseri konulu seminerde açıklamalarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdullah Taşkın, ''Yaşamı boyunca her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Tanı ve tedavideki gelişmeler sonucunda başarı oranları yüzde 90 düzeylerine çıksa da erken tedavinin önemi ve tamama yakın sağ kalım başarısı halen en önemli gerçek. Erken tanıda tarama yöntemleri çok etkili olsa da halen en değerli tanı yöntemi kendi kendine meme muayenesi olarak kabul ediliyor. Hareketsizlik ve şişmanlık ile mücadele ederek, alkol ve sigara kullanımını düşürerek bu oranı yüzde 20 azaltabiliriz. Düzenli egzersiz yapmak, genç kadınların meme kanserine yakalanma oranını yüzde 40 düşürmektedir. En önemli faktörlerin başında beslenme ve hareketsizlik geliyor'' diye konuştu. 


MEME KANSERİ BELİRTİLERİNE DİKKAT!
Genellikle hastaların kendilerine memede şişlik,  kitle, akıntı ve kanlı akıntılar, koltuk altındaki lenf bezlerinde büyümenin olması, meme cildinde kızarıklık, ödem, portakal kabuğu manzarası görünümü, meme başında çökme, memede inatçı yaralar, halsizlik, kilo kaybı gibi belirtilerle geldiğini işaret eden Op. Dr. Abdullah Taşkın, şu uyarılarda bulundu: “Memenin sadece başında yarayla birlikte belirti veren, meme kanseri türlerimiz de vardır. Meme de iyileşmeyen yaralar için bir cerrahla görüşülmesinde her zaman için yarar vardır. Özellikle genetik hastalıklarda, birinci derece yakınlarda meme kanseri görülmesi, çocukluk çağında radyasyona maruz kalınması sonucu meme kanserinin gelişme riski de artmaktadır.'' 
“HERKESİN MEME MUAYENESİ YAPMASI GEREKİR”
20 yaş üzerinde herkesin kendi kendini muayene etmesi gerektiğini ifade eden Op. Dr. Abdullah Taşkın, ''Her zaman doktora gidemeyebilirsiniz ama ayda bir kez özellikle adetin 5. veya 7. günlerinde meme muayenelerini yapmalısınız. Teşhis için yapılacakların başında öncelikle insanların kendi kendilerini muayene etmesi gelmektedir. Menopoza girmiş kadınlar ise her ayın aynı günü muayenesini yapmalıdır. 40 yaşın üzerindeki kadınların yılda bir defa mamografi çektirip meme muayenesine gelmelerinde yarar vardır” dedi.
“BİZLER İÇİN HASTANIN MORALİ VE GELECEĞİ ÖNEMLİ”
Op. Dr. Abdullah Taşkın; ''Bizler yapacağımız ameliyatları sizlerle birlikte karar veriyoruz. Tıptaki son gelişmelerin de etkisiyle artık memeyi ne kadar koruyabiliriz yolunda ilerliyoruz.  Memesinde kızarıklık oluşmuş, kitlesi büyümüş olan vakaları kemoterapi veya radyoterapi ile küçültüp, daha sonra meme koruyucu cerrahilere hazırlıyoruz. Memeyi ne kadar iyi korursak hastamızın morali ve geleceği daha iyi olur bilinciyle tedavi planlamasını yapıyoruz'' şeklinde konuştu. 
Seminerin düzenleyicilerinden Samsun Canik Rotary Kulübü 2020/2021 Dönem Başkanı Serdar Öge ise, “Samsun Canik Rotary Kulübü olarak bu anlamlı seminerde desteklerini esirgemeyen proje ortaklarımız Atakum Belediyesi ve Liv Hospital Samsun- VM Medical Park Hastanesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4