banner377
banner382

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser farkındalığı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği’nden Doç. Dr. Yasemin Kemal kanser farkındalığının önemine değindi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser farkındalığı ABONE OL

Kanser dünyada olduğu gibi ülkemizde de binlerce kişinin hayatını tehdit ediyor. Aslında tarihçesi çok eski çağlara dayanıyor. Fakat günümüzde tanı yöntemlerindeki gelişmeler, kanser bilincinin ve farkındalığının artması ve insan ömrünün uzaması ile birlikte kanser hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak mümkün. Bu hastalığı yok sayarak ve bilimsel olmayan yöntemlere başvurarak tedavi edemeyeceğimiz çok açıktır. Fakat toplumun doğru, güvenilir ve kolay anlaşılır bilgiye ulaşamaması belki de en önemli eksikliktir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Onkoloji Kliniği’ne tedavi için gelen 49 yaşındaki Nuran Paksu’nun anlattıkları da ‘kanserden korkmayın geç kalmaktan korkun’ ifadesini doğrular nitelikte.
‘ÇEVRENİZİ DEĞİL, DOKTORUNUZU DİNLEYİN’
Hasta Nuran Paksu yaşadıklarını şöyle anlattı: “Yaklaşık 4.5 yıl önce ses kısıklığı şikayeti ile gittiğim hastanede akciğer kanseri olduğumu öğrendim. Hatta en fazla 6 ay ömrüm kaldığını söylediler, ancak önce kendime, sonra da doktorum Yasemin Kemal ve aldığım tedavilere inancım sayesinde bugünlere geldim. Nefes almak çok güzel, hiç kimseye muhtaç olmadan kendime ve çocuklarıma bakabiliyorum. Doktoruma beni diğer hastalara örnek gösterin dedim, çünkü insanlar kanser olduklarında umutlarını kaybediyorlar, doktorlarından çok çevrelerindeki insanlardan etkileniyorlar. 4.5 yıl boyunca doktorumun önerdiği tedavi dışında bir şey kullanmadım.”
VM Medical Park Samsun Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği’nden Doç. Dr. Yasemin Kemal, uygulanan tedavi konusunda şu bilgileri verdi: ”Tanıda metastatik olan hastamız aralıklı farklı kemoterapi ilaçları aldı, yaklaşık 8 aydır immünoterapi ile tedavisine devam etmekteyiz. Kanser öncelikle önlenebilir bir hastalıktır, erken tanı konulduğunda tam iyileşme mümkün, ileri evrelerde de iyileşme şansı mevcuttur.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner379

banner381

banner4

banner378