VM Medical Park Samsun Hastanesi Parkinson hastalığına dikkat çekti

11 Nisan Dünya Parkinson Günü dolayısıyla VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Akkaya ile “Parkinson ve Yaşamsal Etkileri” konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Parkinson hastalığına dikkat çekti

Parkinson hastalığı konusunda farkındalığı arttırmak, hastalıkla ilgili güvenilir bilgileri anlaşılır düzeyde Parkinsonlu bireylere ve ailelerine aktarmak amacıyla VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Akkaya’nın gerçekleştirdiği “Parkinson ve Yaşamsal Etkileri” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Nöroloji hekimi ve Parkinson hastalığı olan bireylerin bir araya geldiği toplantıda Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Akkaya, bu hastalığın etkilerini azaltmak ve kişinin yaşam kalitesini bozan etkilerini en aza indirmek üzerine bilgilendirmede bulundu.
“Belirtiler en sık ellerde ve kollarda görülmektedir”
Parkinson hastalığın ilk kez 1817 yılında İngiliz hekim James Parkinson tarafından, “titrek felç” adıyla tanımlandığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Akkaya, “Parkinson hastalığı bilinmeyen bir nedenle, beyindeki sinir hücrelerinden hareketin düzenlenmesinde görev alan bir grubunda giderek hücre kaybı ile ortaya çıkmaktadır. Başlıca özellikleri hareketlerde yavaşlama, kaslarda katılık, titreme ve daha sonraları buna eklenebilen ayakta durmada denge bozukluğudur. Bu belirtiler en sık ellerde ve kollarda görülmektedir. Parkinson hastaları, hastalığın belirtilerini tanımadıkları için hareket kısıtlılığı ve titremeyi yaşlılık sorunları olarak değerlendirebilirler” diye konuştu.
“Farkındalığın artması büyük önem taşır”
Hastalığın tamamen ortadan kaldırılabilmesi ya da önlenmesine yönelik henüz bir yöntem olmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Akkaya, “Parkinson hastasının hayatını kolaylaştırmak için ailenin desteği ve hastanın azmi çözümün bir parçasıdır. Tıbbi tedavinin yanı sıra yapılan egzersizler, yürüyüş ve denge bozukluklarının kontrolünde çok önemlidir. Parkinson hastalığı yaşam boyu bireye eşlik edeceğinden farkındalığın artırılması büyük önem taşır. Bu nedenle her yıl 11 Nisan’da tüm dünyada Parkinson hastalığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344