VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde aşırı kıllanmaya son

VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Yüksel Oltulu Hirsutismus (aşırı kıllanma) hakkında bilgi verdi. Dr. Yüksel Oltulu “Hirsutismus kadınlarda normalde olmaması gereken bölgelerde, çenede, dudak üstünde, meme çevresinde ve göğüs aralarında, göbek altında orta hatta ve sırtta, bacakların iç kısımlarındaki kıllarda sertleşme, kalınlaşma ve renklerinde koyulaşma olmasıdır. Yani erkek tipi kıllanma görülmesidir.” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde aşırı kıllanmaya son ABONE OL
banner363

Uzm. Dr. Oltulu “Hirsutismus kadınlarda normalde düşük düzeyde bulunan androjenlerin yani testesteron benzeri erkeklik hormonlarının artması sonucu yada kıl foliküllerinin bu hormonlara duyarlılığının artması sonucu oluşur. Bu hormonların artışı ise ya overlerden (yumurtalıklardan) ya da böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan patolojiler sonucu oluşur. Hirsutismusun diğer nedenleri yumurtalıklarda veya böbrek üstü bezlerinde hormon salgılayan tümörler olması, overlerde hipertekozis denen durum, androjenlere benzer etki gösteren bazı ilaçların kullanımı ve konjenital adrenal hiperplazi gibi durumlardır. Bunun dışında troid bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları ve genetik, yapısal faktörler de hirsutismus da rol oynayabilir.” diye konuştu.

Tedavinin birinci basamağının kıllanmayı oluşturan faktörün bulunup ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesi olduğunu vurgulayan Dr. Oltulu “Ayrıca hastalarda antiandrojen ilaçlarda tedaviye eklenmektedir. Tedavinin ikinci basamağı ise oluşmuş kılların kozmetik yöntemler ile temizlenmesidir. Kozmetik amaçlı olarak uzun yıllardır kullanılan jilet, normal ağda, cımbız, epilasyon aleti, elektroliz (iğneli epilasyon) yöntemleri vardır. Bu eski yöntemler içinde sadece iğneli epilasyon ehil ellerde ve uygun aletlerle yapıldığında kalıcı sonuçlar verebilir.” diye ifade etti. 

VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Yüksel Oltulu “Kılların kozmetik amaçlı giderilmesinde son teknolojik gelişme lazerli epilasyondur. Lazer ışını kılın melanin denilen renk verici tabakası tarafından emilir ve kıl kökünü harap eder. Böylece tekrar kıl çıkmasını engeller. Fakat bunun oluşabilmesi bir seansta olmaz.” diye konuştu.

Lazer tedavisinin kadın ve erkek herkese uygulanabilineceğini vurgulayan Uzm. Dr. Oltulu “Lazer sistemlerindeki soğutma sayesinde ışın sadece kıl köküne zarar verir, çevre dokularda hasar oluşturmaz. Uzun vadede yan etkileri yoktur. Lazer ışını diğer ışınlarla özellikle X ışını, UVA, röntgen ışınlarıyla karıştırılmamalıdır. Cilde sadece birkaç milimetre girer, iç organlara ulaşmaz. Lenf, ter, yağ ve süt bezleri ile üreme organlarına bir etkisi yoktur. Kanser oluşturmaz. Tedavide seans sayısı kişinin hormonal durumu, yaşı, cilt tipi ve kıl yoğunluğu ile lazerin uygulandığı bölgeye göre değişmektedir. Ortalama 5-7 seans sonucunda iyi sonuçlar elde edilmektedir. Son çıkan lazer cihazlarda çok esmerlere dahi lazer epilasyonu uygulanabilmektedir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 19:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Goncagul
Goncagul - 2 yıl Önce

Yüz için fiyat nedir

Goncagul gurler
Goncagul gurler - 2 yıl Önce

Yüz için fiyat nedir

SIRADAKİ HABER

banner365

banner4

banner360

banner361