banner362

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden varis uyarısı

Varis deri altındaki toplardamarların genişlemesi, kıvrıntılı , kabarık bir şekil almasıdır. Bacak derisinin altında mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görülür.

VM  Medical Park Samsun Hastanesi'nden varis uyarısı ABONE OL
banner363

VM  Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nden Op. Dr. Tolga Önder,bir diğer varis şekli ise kılcal damar çatlamaları veya örümcek şeklinde görülen varislerdir. Varisler yıllarca görüntü dışında bir şikayete neden olmayabilir ama zamanla ağrılı hale gelirler.Varisler toplar damar (venöz) yetmezliğin bir işaretidir ve toplar damar yetmezliği; ağrı, bacaklarda şişlik ve ağırlık hissi, uyuşukluk, kaşıntı, bacak derisinde renk koyulaşması, kanama, kozmetik problemlere ve hatta tedavi edilmez ise ayak bileğinin üstünde iyileşmeyen yaralara neden olabileceğini belirterek, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

 Varisin neden olabileceği en önemli sorun varislerin içinde pıhtı oluşmasıdır. Varisli damarlar içinde kan akımı yavaşladığı için diğer bazı faktörlerinde etkisi ile pıhtı oluşabilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik ile karakterize olan ve iyileşmesi haftalar süren bu durum flebit olarak bilinir. Bazen pıhtı varisli damarlardan daha derindeki ana toplardamarlara ulaşıp bu damarları tıkar ve durum "Derin Ven Trombozu" olarak ifade edilir. Bu durumda pıhtının akciğere gidip akciğer damarlarını tıkaması (akciğer embolisi) ve nadiren ölüme kadar yol açabilen sorunlar yaratması mümkündür.

   Varis tedavisinin amaçları; varise neden olan ama hastanın genelde farkında olmadığı yetmezlikli damarı ve hastanın şikayetçi olduğu varisleri ortadan kaldırmakdır.Varise neden olan yetmezlikli damar genellikle kasık ile ayak bileği arasında yer alan safen toplardamarıdır. Eskiden anestezi altında cerrahi olarak yapılan ağrılı, zahmetli işlem yerini  lazer,  radyofrekans, yapıştırıcı veya köpük gibi endovenöz yöntemlere bırakmıştır. Bu yöntemlerle hastanın tedavisi çok kısa sürede, günübirlik  yapılıp birkaç saat sonra evine gitmesi sağlanmaktadır. Kılcal damarlar, örümcek ağı şeklindeki damarlar ise ekzolazer ve skleroterapi gibi  yöntemler uygulanarak kozmetik sorunlar yok edilmektedir.

      Varis oluşumunu engellemek için spor yapın, kilo almayın, çok sıcak banyo yapmayın, uzun süre güneşte kalmayın, sigaradan uzak durun, yüksek topuklu ayakkabı giymeyin, sabit bir şekilde uzun süre ayakta veya oturur pozisyonda durmayın, bacak bacak üstüne atmayın ve her fırsatta bacakları yukarı kaldırarak uzanıp dinlendirin. Özellikle yolculuklar sırasında yada ofiste otururken her 10 dk da bir 10 kez pedal basma egzersizi yapmak ayağı bilek ile beraber aşağı-yukarı hareket ettirmek kanı pompalar.

       Doğru beslenme alışkanlığına sahip olmak; Taze sebze tüketimi, özellikle mavi kırmızı renkli taneli meyve ve meyve suyu tüketimi, gıdalarla günde en az 30 gram lif alımı, gıdalarla yada ayrıca A, C ve E vitamini ve çinko alımı varis oluşumunu engellemede faydalı olacaktır. Ayakta durmayı gerektiren meslekler, ailede varis öyküsü yada yeni başlamış varisler gibi varis gelişimi için riskli durumlar varlığında en azından diz altı düzeyine kadar uzanan düşük basınçlı korucu varis çoraplarının kullanılması da gerek bireylerin şikayetlerini azaltmada gerekse varis oluşumunu engellemede oldukça etkilidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner365

banner4

banner360

banner361