VM Medical Park Uyarıyor, Fazla Kilolar Ömürden Yiyor

Yapılan araştırmalar obezitenin yaşam süresini 10-15 yıl kadar azalttığını gösterdi. VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım, obezite cerrahisine dikkat çekerek, “Bu ameliyat estetik kaygı için yapılmaz. Kişinin tansiyon, kalp, şeker sorunları ortaya çıktıysa solunum fonksiyonları bozulduysa cerrahi müdahale hayat kurtarıcı olabilir” dedi.

VM Medical Park Uyarıyor, Fazla Kilolar Ömürden Yiyor ABONE OL

Geçen yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı verilere göre Türkiye, Avrupa’nın en obez ülkesi olarak kayıtlara geçti. Üstelik ülkemizde kadınlar, erkeklere oranla iki kat daha şişman!
Obezite enerji alımı ile harcaması arasındaki dengenin bozulması ile oluşan vücuttaki yağ oranının fazla olduğu metabolik bir durumdur. Günümüzde önlenebilir ölüm nedenleri arasında sigaradan sonra ikinci sırada yer alır. Yapılan çalışmalar obez insanlarda, kalp ve damar hastalıkları, şeker, tansiyon, gut, kemik eklem hastalıkları, akciğer hastalıkları ve kanser gibi pek çok hastalığın görülme sıklığının arttığını göstermiştir. Bu nedenle obez hastaların hayat süreleri normal kilolu kişilere göre 10-15 yıl daha azdır.
Peki, bir insanın kilolu mu yoksa obez mi olduğu nasıl anlaşılır? VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Obezitenin değerlendirilmesinde kullanılan en pratik ölçüm, kilonun boyun metrekaresine bölünmesiyle hesaplanan vücut kitle indeksi (VKI) değeridir. Vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi) hesaplama değeri 30'un üzerinde olan kişi obez, 40'ın üzeri olan kişi ise morbid obez olarak kabul edilir.”
OBEZİTE KADERİNİZ DEĞİL, ÇÖZÜMÜ OLAN BİR HASTALIK
Obezite cerrahisinin estetik kaygılardan ziyade yaşamsal bir önem taşıdığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım, “Obezite cerrahisi kısaca sağlık problemleri oluşturacak ağırlıkta, diyet ve egzersiz gibi metodlarla çözülememiş aşırı kilo sorununun çözümü için yapılan cerrahi müdahalelerin tamamına verilen isimdir. Yapılan cerrahi, hem kilo kaybında, hem de şeker-tansiyon-karaciğer rahatsızlığı-uyku apnesi gibi ikincil rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi; yaşamı uzatmak açısından obezite cerrahisi kanıtlanmış en etkin tedavidir” dedi.
Obezite tedavisinde uygulanan yöntemleri anlatan Dr. Kadir Yıldırım şunları söyledi: “Obezite cerrahisi, temelde etki mekanizmaları iki grupta incelenebilir. Bunlar alınabilecek gıda miktarını kısıtlayıcı (restriktif) etki ve gıdaların emilimini azaltan (malabsorbtif) etkidir. Bu ameliyatlar laparoskopik olarak yani büyük karın kesisi olmadan, ‘kapalı’ ameliyatla yapılmaktadır. Dolayısı ile laparoskopik ameliyatların tüm avantajları obezite cerrahisinde de aynen söz konusudur. Ameliyat sonrası ağrı ciddi bir problem olmaz ve ağrı kesicilerin ilk gün kullanılması yeterli olur. Sonuç olarak hastalar aynı gün ayağa kalkıp, birkaç gün içinde taburcu olurlar, günlük yaşamlarına bir hafta içinde dönebilirler. Kesi olmadığından estetik sonuç da mükemmeldir ve kesi iltihaplanması, kesi fıtığı gibi komplikasyonlar da azdır. Cerrahide kullanılan standart bir yöntem olmamakla birlikte en sık yapılan obezite cerrahi yöntemi sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatıdır. Sonrasında gastrik bypass, duodenal switch, transit bipartitisyon gibi birçok yöntem olmakla birlikte en sık uyguladığımız yöntemler sleeve gastrektomi ve minigastrik bypass ameliyatlarıdır. Tedavide en önemli adım, obezite hastalarının, obezitenin kaderleri olmadığını bilmeleri ve buna inanmalarıdır.” 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4