Vücudunuzdaki ağrılar kireçlenmeden kaynaklanabilir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Suat Akar, "Vücudun bazı bölgelerinde oluşan ağrıların, tıbbi adı ile “Artroz” veya “Osteoartrit” halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalıktan kaynaklanabileceğini" söyledi.

Vücudunuzdaki ağrılar kireçlenmeden kaynaklanabilir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Suat Akar, insanların özellikle belli bir yaş sonrası günlük yaşamında hayat kalitesini düşüren, çevresel etkilerin yanı sıra farklı sağlık sorunları ile de ortaya çıkan günümüzde yaygın görülen hastalıklardan olan kireçlenme, tıbbi adı ile “Artroz” veya “Osteoartrit” hakkında bilgiler verdi.

KADINLARDA SIKÇA GÖRÜLÜR
Uzm. Dr. Suat Akar, "Halk arasında Kireçlenme olarak bilinen “Artroz” veya “Osteoartrit” olarak adlandırılan eklemlerde en sık görülen hastalıktır.  Özellikle ağır ve yük taşıyan sinoviyal eklemlerde ilerleyici olarak ortaya çıkan, eklem kıkırdağı ile eklem kıkırdağı altındaki kemikte yapım ve yıkım olayları arasındaki dengenin bozulması sonucu gelişen dinamik bir hastalık sürecidir.
“Artroz” yani kireçlenme en sık kalça, diz, el ve omurganın eklemlerde görülür ve genellikle ileri yaş hastalığıdır. 55-60 yaşlarından sonra görmesi artar ve kadınlarda erkeklerden daha çok görülür.

KİREÇLENME BELİRTİLERİ
Hastalar eklemlerinde ağrı, tutukluk, hareket kısıtlılığı bazen de yankı şikayetiyle doktora başvururlar. Genellikle ağrı yavaş yavaş başlar ve zamanla artarak devam eder. Bazen ani ağrı atakları da oluşabilir. Eklemde sertlik ve şişme görülebilir. Eklem hareket açıklığı azalır. Uzun süre hareketsizlikten sonra Ağrı ve şişlik şikayetleri genellikle daha çok artar. Yürüme, çömelme ve merpen çıkma ağrıyı en çok artıran hareketlerdir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Kireçlenme tedavisinde amaç vücuttaki semptomları azaltmak, hareket kısıtlaması yapıyorsa gelişimini önlemek, yaşam kalitesini artırmaktır. Tedavi de kişinin gereksinimlerine ve yaşam tarzına göre uygulanmaktadır. Günlük yaşamda eklemleri korumaya yönelik değişiklikler yapmakla başlar. Burada egzersiz çok önemlidir. Kişi kilo dediğimiz obezite durumunda ise kilo vermek eklemlere binen yükü azaltacağından tedaviye yardımcı olacaktır.
Ağrıyı azaltmak için sıcak veya soğuk uygulamalar, ilaçlar ve çeşitli Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon yöntemleri de tedaviler arasındadır." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344