‘Yapay Tatlandırıcı Ve Diyet İçecekler Yumurta İle Sperm Kalitesini Bozuyor’

Beslenme alışkanlıklarımız ile üreme sağlığımızın birbiri ile önemli ölçüde bağlantılı olduğunu biliyoruz. Bu konuda uzun yıllardır yapılan çok sayıda çalışma günlük yaşamda “masum” görünen pek çok insan yapımı endüstriyel besin maddesinin üreme sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebildiğini gösteriyor. Bununla birlikte bu maddelerin pek çoğunun günlük yaşantımızda halen temel beslenme alışkanlıklarımızın içerisinde yer aldığını da görüyoruz.

‘Yapay Tatlandırıcı Ve Diyet İçecekler Yumurta İle Sperm Kalitesini Bozuyor’ ABONE OL

 Üreme Sağlığı Alanında Önce Gelen Bilimsel Dergilerden Olan Reproductive Biomedicine Online’da Souza Setti Ve Arkadaşları Tarafından Gerçekleştirilen Ve Geçtiğimiz Hafta Yayınlanan Bilimsel Çalışma, Yaygın Olarak Kullanılan, Özellikle Kilosuna Dikkat Eden Kadınların Sıklıkla Tercih Ettiği Yapay Tatlandırıcıların Ve Yapay Tatlandırıcı İçeren Diyet İçeceklerin Sürekli Kullanımlarının Tüpbebek Tedavilerinde Olumsuz Sonuçlar Doğurabildiğine İşaret Ediyor. Konuyla İlgili Olarak Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Kadın Hastalıkları Ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci “Yardımcı Üreme Teknikleri Ve Teknolojileri Her Ne Kadar Kısırlık Tedavilerinde Oldukça Başarılı Olsa Da, Başarının Büyük Oranda Çiftlerin Ürettikleri Yumurta Ve Sperm Hücrelerinin Kalitesi İle Doğru Orantılı. Düzenli Ve Dengeli Beslenmek Yerine Yapay Tatlandırıcıların Veya Metabolizmayı Bozucu Diyet Programlarının Bu Konuda Faydasından Çok Zararının Olabileceğini Gösteren Önemli Bir Çalışma” Diyerek Bu Ürünlerin Kullanımında Toplumsal Farkındalığımızın Artması Gerektiğini Belirtti.

Günlük Olarak Tüketilen Gazlı İçecekler Yumurta Kalitesini Bozabiliyor

Mikroenjeksiyon tedavisi gören 524 çiftin 5500’den fazla yumurta ve embriyosunun takip edildiği ve incelendiği çalışmada elde edilen sonuçlar, günlük ve yüksek oranda gazlı içecek tüketilen hastaların tüketmeyenlere oranda daha düşük kalite yumurta ürettiklerini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “bu olumsuz etkinin yapay tatlandırıcı içeren kahve ve gazlı içecek tüketen çiftlerde daha da ileri giderek embriyo kalitesi ve gebelik oranları üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurduğu gözlemlendi” diyerek çocuk sahibi olmak isteyen ve bu amaçla tüp bebek tedavileri planlanan çiftlerin beslenme alışkanlıklarına gazlı içecek alışkanlıkları yönünden dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Obezite Kısırlık Nedeni Fakat Çözüm İçin Tüketilen Diyet İçecekler Faydadan Çok Risk Oluşturabiliyor

“Obez hastalarımızda tüp bebek tedavileri öncesinde kişiye göre planlanmış tıbbi diyetler ile düzenli kilo kaybı öneriyoruz” diyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, “Dünyada ve ülkemizde kilosuna dikkat eden kadınların çoğu yapay tatlandırıcılar kullanılarak hazırlanmış diyet içeceklerin kilo vermede veya mevcut kilolarını korumada faydalı olduklarını düşünüyor fakat yapılan çalışmalar bu ürünlerin de yüksek şeker içeren ürünler gibi şeker metabolizmamızda ve genel vücut sağlığımızda ciddi dengesizlikler meydana getirdiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Danimarka ve Norveç’te geçtiğimiz yıllarda günlük olarak yapay tatlandırıcı içeren gazlı içecek tüketen 50binden fazla kadın üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda erken doğum riskinin anlamlı olarak arttığına dikkat çekildi. Bu ve bunun benzeri pek çok çalışma yapay tatlandırıcıların da dengesiz kan şekeri kadar metabolizma üzerinde problemler oluşturabildiği gibi  bağışıklık sistemimiz üzerinde de öngörülemeyen bozukluklar yaratmaktadır.  

Kaliteli Yumurta Ve Sperm Üretebilmek İçin Doğal Ürünleri Mevsiminde Ve Dozunda Tüketin

Modern yaşamın insan sağlığı üzerindeki en önemli olumsuz etkilerinden birinin beslenme alışkanlığımız olduğuna özellikle dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, doğal yolla çocuk sahibi olma planı yapan veya tüp bebek tedavisi planlanan çiftlerin aylar öncesinden başlayarak beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri, sağlıklı beslenme konusunda araştırma yapmaları ve gerektiğinde uzman tavsiyeleri almalarının ileride karşılaşabilecekleri pek çok olumsuzluğun çözümünde anahtar rolü oynadığını vurguladı.  

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4