banner341

Yarıyıl Tatili Sünnet İçin Uygun Zaman Olabilir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Ürolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mithat Günaydın, "Çocukların evde istirahat etmesinin daha kolay olacağı için yarıyıl tatili sünnet için uygun olmaktadır" dedi.

Yarıyıl Tatili Sünnet İçin Uygun Zaman Olabilir? ABONE OL

Öğrenciler sömestr tatili için geri sayıma başladı. 17 Ocak Cuma günü karneyi alacak ve 3 Şubat Pazartesi günü kaldığı yerden ikinci döneme başlayacak.

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Ürolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mithat Günaydın, sünnet sonrası ilk 24 saat çok önemli olduğunu, ilk hafta aşırı hareketlilikten kaçınılması gerektiğinden ötürü Yarıyıl tatili sünnet için uygun zaman olabilceğini söyledi.

Erkekte üreme organının ucundaki derinin çepeçevre kesilmesi durumuna sünnet adı verilmektedir. Yapılması tıbben her zaman zorunlu olmasa da, başta idrar yolu enfeksiyonunu azaltmasıyla birlikte birçok faydası olmaktadır. Yapılan araştırmaya göre; sünnetsiz erkek çocuklarında, sünnetli olanlara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir.
Sünnetin faydaları üzerine sayısız çalışma olmasına rağmen, zamanlaması için verilmiş kesin bir karar hala yoktur. Yenidoğan döneminden itibaren sünnet, alanında uzman kişilerce kapsamlı hastanelerde güvenle yapılabilmektedir.

Sünnet sonrası ilk hafta aşırı hareketlilikten kaçınılması gerektiğinden, yarı yıl tatili havalarında soğuk olmasıyla çocuklar için evde istirahat etmek daha kolay olmaktadır.
Yaz mevsimi çocukların dışarıda oyun için vakit harcıyacağı aktiviteler olacağından sünnet sonrası daha zor geçmektedir Çocukların okuldan ve derslerinden uzak kalmamaları açısından da yarıyıl tatili sünnet için daha uygun olacaktır.

Basit bir işlem gibi görünse de sünnet ciddi komplikasyonlar oluşturabilecek önemli bir cerrahi işlemdir ve bu sebeple üroloji veya çocuk cerrahi uzmanları tarafından hastane şartları altında lokal veya genel anesteziyle yapılması çocuğun sağlığı açısından çok önemlidir." diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4