Yaşlandıkça unutuyoruz

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’nden Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk Akkaya unutkanlık ile ilgili,“ Unutkanlık her yaşın yakınmasıdır.

Yaşlandıkça unutuyoruz ABONE OL

İnsan yaşamın erken döneminden  itibaren öğrenmeye  öğrendiklerini kullanmak için hatırlamaya çalışır. Yaşamı için gerekli ve duygusal olarak etkileyen  öğretileri kalıcı belleğe alır. Yaşamın ileriki yıllarında belleğinde kullanmadıkları hatıralarını bilgileri yeni bilgilere yer açmak için unutur. Bu doğal bir süreçtir.“dedi.

Genç yaşlarda yoğunluk,stres,dikkat-konsantrasyon bozukluklarına  bağlı olarak, bazen unutmak istemediklerini de unutabilir şeklinde bilgi veren Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk Akkaya,“Bu istenmeyen unutkanlık  hastalıktan çok doğru öğrenme tekniklerinin kullanılmaması  sonucudur.Yaşla birlikte beyin işlem hızında doğal hücre bozulmaları nedeni ile yavaşlama izlenir. Bu nedenle; unutkanlıklar genç yaşlara istinaden artma gösterir.Bunun yanında günlük hayatında, eşyalarının yerini bulamama, ocakta yemek unutma, alışveriş listesi yapmak,randevularını unutmak,adres bulma güçlüğü gibi şikayetlerle başlayan doğal unutkanlık sürecinden farklı DEMANS (BUNAMA) hastalığı gelişebilir. İlerleyici bir hastalıktır öncelikle yakın olayları unutmakla başlayıp hastalığın ilerleyen döneminde eski yaşanmışlıklarına unutur. Unutkanlık son dönemlerinde en yakınlarını bile tanıyamaz duruma getirebilir. En sık görülen DEMANS nedeni ALZHEİMER  hastalığıdır. 65 yaş üzerinde %5-10 sıklıkla izlenir. 85 yaş üzerinde %35 görülme sıklığına ulaşır. Toplumda herhangi bir bireyin yaşamı boyunca bu hastalığa yakalanma riski %10'dur.“şeklinde bilgi verdi.

 Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk Akkaya,“Hastalığı iyileştirecek kesin tedavi yoktur. Erken döneminde tanı almış tedavi başlanmış hastalarda hastalığın ilerlemesi yavaş ve yaşam kalitesi daha yüksektir. İleri yaşlarda günlük işlerini aksatan unutkanlıklarını fark edenlerin mutlaka Nöroloji Hekimi tarafından değerlendirilmesi hastalığın erken tanınması ve tedavisinin başlanması gerekir.“ diye açıklamasına son verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4