Yazın Çocuklarda Görülen Cilt Hastalıklarına Dikkat

VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Yüksel Oltulu çocuklarda yazın görülen cilt rahatsızlıkları hakkında bilgilendirdi.

Yazın Çocuklarda Görülen Cilt Hastalıklarına Dikkat ABONE OL

Güneşli yaz günleri ile birlikte, özellikle hassas cilde sahip olan çocuklarda, cilt problemlerinde artış meydana gelir. Oltulu, Yaz aylarında çocuklarda sık görülen isilik, güneş yanıkları, sinek ve böcek sokmalarına bağlı gelişen cilt lezyonları, havuzlardan bulaşan cilt hastalıkları ve bu hastalıklara karşı alınabilecek önlemler konusunda bilgi verdi.

İSİLİK
Oltulu, “Yaz mevsiminde, hassas bir cilde sahip olan çocuklarda sık görülen şikayetlerin başında isilik gelir. Özellikle yaz aylarında, kaşıntılı ve kabarık bir deri döküntüsü ile kendini belli eden isilik, çocuğunuzdaki ter bezlerinin tıkanıklığı sonucu oluşur. Alınabilecek önlemler: Çocuğunuza pamuklu giysiler giydirin, sık banyo yaptırın ve derisinin mümkün olduğunca havalandırılmasını sağlayın. Ağır olgularda, doktor tavsiyesine göre ilaç da kullanabilirsiniz” dedi.

GÜNEŞ IŞINLARININ DİREKT ETKİSİ İLE OLUŞAN YANIKLAR
Yüksel Oltulu, “Güneş ışınları, çocuğunuzun cildinde kuruma, kızarıklık ve hafif şişliğin görüldüğü birinci derece yanıkların yanı sıra zaman zaman "bül" denen içi sıvı dolu keseciklerin ortaya çıktığı ciddi yanıklara da neden olabilir. Orta dereceli güneş yanıkları, bu duruma örnektir. Hafif yüzeysel yanıklarda, çocuğunuzun cildini soğutmanız ve ona ağrı kesici ilaçlar vermeniz yeterli olabilecekken, ciddi yanıklarda mutlaka bir uzmana danışmak gerekir. Alınacak önlemler: Güneş ışınlarının yoğun olduğu 10:00-16:00 saatlerinde çocuğunuzu güneşten uzak tutmalı, bol sıvı gıda almasına özen göstermelisiniz. Eğer çocuğunuz 6 aydan küçükse, güneş ışığına direkt maruz kalmaması gerekir. Bu nedenle, dışarı çıkarken bebeğinize ince giysiler giydirip, şapka takmanız önerilir. Açıkta kalan el ve yüz gibi bölgelere de 15 faktörlü koruma içeren losyonları az miktarda sürebilirsiniz.
Çocuğunuz 6 aydan büyükse, yine güneşe çıkarken şapka takması önemlidir. Çocuğunuzun cilt tonuna göre 40 faktörlü ve üstü koruma içeren losyonları tercih edebilirsiniz. Bu losyonları, çocuğunuz güneşe çıkmadan 30 dakika önce vücuduna sürmeniz, 2 saatte bir ya da yüzme sonrası yenilemeniz önerilir. Çocuğunuzun 15 dakikadan daha uzun süre güneş altında kalmamasına özen gösterin” diye konuştu.

SİNEK VE BÖCEK SOKMALARINA BAĞLI GELİŞEN CİLT LEZYONLARI
Dr. Oltulu, “Sinek ısırmaları ve böcek sokmalarına bağlı olarak çocuğunuzun cildinde kaşıntılı kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Tedavide, kaşıntı giderici jel ve kremleri kullanabilirsiniz. Kaşıntılı bölgelerin iyileşmesinde gecikme, açık yara oluşması ya da bölgenin enfeksiyon kapması halinde bir uzmana danışmanız önerilir.Alınacak önlemler: Pencereleri, sinek ve böceklerin girmesini engelleyecek şekilde tül storlarla kaplatın, beşikler için cibinlikler kullanın. Sprey şeklinde böcek öldürücü kimyasalları kullanmanız zararlı olabilir” bilgisini verdi.

HAVUZLARDAN BULAŞABİLEN CİLT HASTALIKLARI
Havuzdan bulaşabilecek hastalıklara dikkat çeken Yüksel Oltulu, “Çocuğunuza havuzlarda bulaşabilecek hastalıkların başında, yüzeysel mantar enfeksiyonları gelir. "Konjonktivit" denilen göz iltihabı da havuzlarda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Çocuğunuzda karşılaşabileceğiniz mantar enfeksiyonları karşısında, bir hekimden yardım almalısınız. Alınacak önlemler: Eşinizle ortak kullandığınız eşyaları (havlu gibi), çocuğunuz için kullanmayın ve cildinin kuru olmasına özen gösterin. Konjonktivit denilen göz iltihabı sorununa gelince; lokal uygulanan antibiyotikli göz damlaları iltihabı tedavi edebilir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4