Yeni Normalde 'D' Vitamini Eksiklğine Dikkat!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Buket Taneri; "Evde ya da kapalı alanlarda bulunduğumuz bu günlerde en azından günde 20-25 dakika da olsa balkonlarımıza çıkarak güneşte kalmaya çalışalım” dedi.

Yeni Normalde 'D' Vitamini Eksiklğine Dikkat!

D vitamini düzeyi yeterli olan kişilerde enfeksiyonların daha hafif olarak geçirildiğinin çalışmalarda gösterildiğini ifade eden VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Buket Taneri, “D vitamini kalsiyum ve fosfor kaynağı olduğu için kemik ve diş gelişiminde de önemli rol oynar. D vitamini eksikliği sebebiyle çocuklarda, raşitizm (rikets) denilen kemiklerde şekil bozukları ve yetersiz büyüme ile seyreden bir kemik hastalığı meydana gelebilir. Bu nedenle daha çok evde ya da kapalı alanlarda bulunduğumuz bu günlerde en azından günde 20-25 dakika da olsa balkonlarımıza çıkarak güneşte kalmaya çalışalım” dedi.

Son dönemde karantina süreci nedeniyle evde geçirilen zamanın artması, hem çocuklar hem de yetişkinler için D vitaminin önemini tekrar gündeme getirdi. Havaların güneşli olmasıyla birlikte D vitamini eksikliğini kapatmak adına uygun bir döneme girildiğini söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Buket Taneri, “En önemli vitaminlerden olan D vitamini, tıpta 'kalsiferol' olarak adlandırılan ve yağda çözünen bir vitamindir. D vitamin eksikliği ülkemizde çok sık görülmektedir. En iyi kaynağı güneş ışığıdır ve vitamini içeren az sayıda besin bulunmaktadır. Bu besinler yumurtanın sarısı, süt ve süt ürünleri, somon, uskumru, hamsi gibi yağlı balıklar, balık yağı, karaciğer ve mantardır” şeklinde konuştu. Uzm. Dr. Buket Taneri, D vitaminin hayatımızdaki önemini anlattı.

Bağışıklık sistemi için çok önemli
D vitamininin kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkilerinin olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Buket Taneri, “D vitamini bağışıklık sistemi için çok önemlidir. D vitamini düzeyi yeterli olan kişilerde enfeksiyonların daha hafif olarak geçirildiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bununla ilgili çalışmalar Covid-19 pandemisinde de yapılmıştır. D vitamini aynı zamanda kalsiyum ve fosfor kaynağı olduğu için kemik ve diş gelişiminde de önemli rol oynar. Kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır” diye konuştu.

Günde 20 dakika güneş ışığı alın
Güneş ışığı ya da beslenme ile yeterli D vitamininin alınamaması sonucunda bazı sorunların yaşanabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Buket Taneri, şu önerilerde bulundu: “D vitamini eksikliğinde yorgunluk, terleme, saç dökülmesi, baş ve kemik ağrısı görülebilir. Çocuklarda, raşitizm (rikets) denilen kemiklerde şekil bozukları ve yetersiz büyüme ile seyreden bir kemik hastalığı meydana gelebilir. Daha çok evde ya da kapalı alanlarda bulunduğumuz şu günlerde en azından günde 20-25 dakika da olsa balkonlarımıza çıkarak güneşte kalmaya çalışalım; beslenmemize dikkat edelim. Yenidoğan bebeklerde anneden sütle D vitamini geçmesi yetersiz olduğu için günde 400 IU D vitamini alımı önerilmektedir. Çocuğunuzun rutin kontrollerinde kandaki D vitamini düzeyi için mutlaka hekiminize danışın.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344