Yeterli ve dengeli beslenerek detox yapmak mümkün

VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt.Kübranur Ak diyet programlarının vazgeçilmezi haline gelen detoxun; kaliteli bir yaşam için sağlıklı ve doğal ürünlerin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmede yer aldığını, vücudumuzun periyodik olarak üretilen toksinlerden arındırılması anlamına geldiğini belirterek, konuya dair önemli bilgiler paylaştı.

Yeterli ve dengeli beslenerek detox yapmak mümkün ABONE OL

Toplumun büyük çoğunluğu ise vücudu temizlemek ve arındırmak adına çok düşük kalorili ve yanlızca iki besin grubunu içeren bir beslenme programı uygulamaktadır. Fakat bu programlar sizi asıl amacınıza ulaştırmayacaktır. Çünkü aşırı kısıtlayıcı ve genel alışkanlıklardan son derece uzak olan bu tür diyetler potansiyel olarak tehlikelidir. Kalori kısıtlı diyetlerde vücutta zamanla artan kimyasal maddeler dehidratasyona, elektrolit dengelerinin bozulmasına, baş ağrısına, mide bulantısına, yorgunluk ve asabiyete yol açabilir. Bu durum zamanla vücut direncimizin de düşmesine sebebiyet verir. 

İÇTİĞİNİZ SEBZELİ VE MEYVELİ SULAR BİR DETOX DEĞİLDİR 

Sizi ruhen ve bedenen arındırmaz. Bunun için en iyi yaklaşım yaşam tarzı haline getirebileceğiniz dengeli bir beslenme programıdır. Siz de günde en az beş porsiyon farklı meyve ve sebze tüketerek, şeker ve şekerli besinler yerine karbonhidratın en zengin kaynakları olan tam tahıllı karbonhidratları seçerek, kolesterol seviyesi yüksek kırmızı et tüketimi yerine Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin et olan balığa beslenmenizde daha çok yer vererek, süt ürünlerini günde en az iki porsiyon olarak beslenmenize ilave ederek, sıvı tüketiminde kafeinli içeceklerden ve alkolden ziyade su ve bitki çaylarından destek alarak vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4