ŞAMPİYONLUĞU NE BELİRLEYECEK?

Samsunspor’un şampiyonluk yolunda şüphesiz en büyük avantajı sağlam bir yönetimin olmasıdır.
Ertuğrul Sağlam tercihi de bunu pekiştiren adım olmuştur. 
Sağlam’a gelene kadar takım, 9 galibiyet 4 beraberlikle 26 gol atarken kalesinde 5 gol görerek rüştünü ispatlamıştır. 
Ertuğrul öncesi kalesinde gördüğü 5 golün 3’ü deplasmanda ve kayıp puan 8. 
4 beraberliğin 2’si de deplasmanda.
17 Kasımda sözleşme imzaladıktan sonra Ertuğrul döneminde oynana 9 maçta bir mağlubiyet var, 22 gol atarken kalesinde 3 gol gördü. Bu 3 gol de deplasmanda ve kayıp puan 3.
Şuana kadar kalemizde gördüğümüz 8 golün 6’sı deplasmanda.
Ertuğrul iyi bir buz kırıcı olarak takımıyla kısa zamanda bütünleşmesini bildi. Ayrıca takımın ruhunu iyi okuyarak kazanma sarhoşluğunun sporun felaketi olduğunu çok iyi bildiğinin ifadesi olarak kalan “12 maç final havasında olacak” diyerek öğrencilerine rakibi asla küçümsemeden işlerini sıkı tutmaları gerektiği mesajını veriyor.
Haklı olarak zafer sarhoşluğunun psikolojileri alt üst etmesinin önüne geçiyor. Rakibe saygı duymanın özgüvenden kaynaklandığını çok iyi biliyor ve boş özgüven pompalamıyor. 
Özel antrenmanlarla zayıf tarafları güçlendirirken bireysel ve toplu telkinleriyle de takım ruhunu güçlendiriyor. Futbolu biliyor takım psikolojisini olumsuz ne etkiler onu biliyor tedbir alıyor; öngörülemeyen risklere karşı da zihinsel yıkıma uğramadan yol alma becerilerini öğrencilerine kazandırıyor. Bu da şampiyonluğa giden yolda psikolojinin önemini bildiğini gösteriyor.
Şampiyonluğu belirleyecek önemli bir faktörde kalan maçların yedisi deplasmanda beşi kendi sahamızda.
Önümüzdeki hafta Manisa’da 2. İle daha sonraki haftalarda 3.Sancaktepe ve 7. Sarıyer deplasman maçlarımızın en zorluları.
12. Kırklareli 13.Hacettepe, 14. Konya’da deplasmanda bize gol atabilecek takımlar. Şampiyonluğa asılabilecek Manisa’yla averaja kalabileceğimiz düşünülürse yediğimiz goller de önemli. 
Ertuğrul’un “12 maç da final” sözü sağlam bir hesaba dayandığı kesin.
O halde şampiyonluğu belirleyecek en önemli unsur deplasman maçlarındaki galibiyetlerimiz ve kalemizde göreceğimiz goller olacaktır.
Ve şampiyonluğa giden yolda en değerli unsur taraftarın vefası, coşkusu, sonuna kadar hep destek tam destek oluşu olacaktır. Taraftarla bütünleşen bir takım motivasyonu oluştu bir kere; sakın ola ki nasılsa takım iyi bu desteği küçük görüp takımı seyircisiz bırakmasınlar..

           Asım Kurumahmut
Çözüm Akademi Okulları Müdürü 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Balıkçı
Balıkçı - 6 ay Önce

(Haftanın Analizi 9 şubat pazar)
2-0 GALİP GELDİK AMA… TAKIM OYUNU ! YOK YOK YOK !!!
‘’Bu hafta dananın kuyruğu kopacak yenersek fark 5 puana çıkacak yenilirsek Manisa’nın 1 puan gerisine düşecek, bu maç final maçı ve futbolcular aklını başına toplamalı…’’
Kaleci NURULLAH Yer tutuşu kurtarışları yerinde hamleleri ile hızlı oyun kurmalı demiştik bu hafta çok süper oynadı ve takımın en iyilerinden biriydi.
Defansta VELİ ve BURAK yerinde müdahale ve yer tutmaları ile adam adama markajla göz doldurdular defansta en sağlam ikili bu haftanın çok iyi oynadılar.
FERHAT çok sağlam futbolcu presleri adam takibi süper ama bu haftada çok agresif oynadı, ayağına aldığı topu beklemeden oyuna sokmalı, Kendini oyuna vermeli, her an kart görüp takımı eksik bırakacak diye korkuyoruz.
Kaptan CANER cok iyi mücadeleci Topu sıfıra indiriyor ortalıyor topu oyunu sokuyor forveti ve orta sahayı besliyor yardıma gidiyor. Biraz daha abilik yaparak ağırlığını hissettirmeli…
Orta sahada MUHSİN çok iyi top oynuyor, aslında takımın en iyi topçusu, enerjisini çok Koşarak bitiriyor, biraz daha sakin ve kafayı kaldırarak oynasa takım daha çok pozisyona girer, gollerde peşi peşine gelir.
RAMAZAN bu hafta çok kötüydü sakatlığından dolayı olsa ki oyundan hep düştü. Sol taraf çok sırıttı ve soldan gelen rakip oyuncular bizi zorladı…
Oyuna sonradan giren GÖKHAN MERAL bu haftada çok tutuk oynadı ve biraz Ağır kaldı.
HALİL ÇOLAK sadece bu hafta değil 3 haftadır çok kötü takım bir kişi eksik oynuyor sanki, ayağına aldığı tüm topları öldürüyor, ne pas var ne pres var ne şut var, manisa maçında oynamamalı ve biraz dinlenmeli,
GÖKHAN ALSAN presleri ile rakibi zorladı ama bu hafta kendini oyuna veremedi biraz muhsin’e yakın oynasa orta sahada neler olur neler…
GUİDO KOCER oyuna girer girmez şık pasları ile göz doldurdu pres yaptı ve Bahattin’e verdiği pasla golü de gördük...
BURAK ÇALIK rakip defansı presle hataya zorlayarak toplar kazandı ara toplarla oyunu kurdu şut çekti, yardıma gitti geldi, daha da iyi olacak…
ATABEY ÇİÇEK bu hafta rakip defansı yıprattı ara toplarla buluşamadı, ileri geri koştu gitti geldi bazen yalnız kaldı ama görevini yaptı.
Oyuna giren BAHATTİN KÖSE yerinde pres ve mücadelesi ile takımı canlandırdı ve topu iyi takip etmesiyle golüde buldu.
Orta sahada İLYAS KUBİLAY’ı bu hafta çok aradık, orta sahada kafasını kaldırıyor oyunu Okuyor ara paslar atıyor sakince oyuna sekil veriyor... manisa maçında çok ihtiyacımız var.
Bu hafta dananın kuyruğu kopacak yenersek fark 5 puana çıkacak yenilirsek manisa’nın 1 puan gerisine düşecek, bu maç final maçı ve futbolcular aklını başına toplamalı…
Defansta kaptan Caner Veli Burak Ferhat dörtlüsü çok iyi ama bu hafta manisa maçına daha iyi hazırlanmaları gerekiyor…
Sıkıntımız orta sahada ve bu haftaki çalışmalarda ERTUĞRUL HOCA orta saha ağırlıklı taktik çalıştırmalı B.Çalık’ın muhsin’in Kubilay’ın Gökhan Alsan’ın Guido Kocer özel hazırlaması gerekiyor, birbirlerine daha yakın oynamaları ve pres yapmaları gerekiyor, kısa ve hızlı toplarla forveti beslemeleri gerekiyor,
Forvette Bahattin Atabey Ahmethan bu hafta özellikle ikili pozisyonlarda kaleye şut çalışması, serbest vuruşlarda ve korner pozisyon çalışması hatta penaltı çalışmaları yapmaları lazım…Bu hafta manisa maçı takım olup olmadığımızın belgesi olacak…

banner4