banner341

Samsun'da neden olmasın!

Ülkemizde son 16 yıldır yapılan ekonomik hamlelerde çok iyi noktalara geldi. 


Kalkınmada büyük başarılar yakalayan Türkiye'nin marka ürünleri artık dünyanın dört bir yanında görmemiz mümkün. 


Bunlar kolay olmadı tabi zorlu bir süreçten sonra, AK Parti hükümetlerinin verdiği desteklerle, iş insanlarımızın büyük başarı hikayeleri ile gerçekleşti. 


Samsun da da özellikle organize sanayi bölgemizde de dünyanın dört bir yanına ihracat yapan fabrikalarımız var. Hemen hemen hepsini gezme fırsatım oldu. İnanın ağzınızın açık kalacağı çalışmalar var. 


Bunlar gurur verici gelişmeler. Bir takım iş kollarında özellikle kümelenme çalışmaları önemli başarıları yakalamış durumda fakat bir kaç iş kolları için bunları söylemek malesef mümkün değil. 


Aslında bir araya gelindiğinde alınacak başarıyı düşünülse belki de buralardan da önemli markalar ortaya çıkacak. 


Evet marka yapmak o kadar kolay görünmese de dağınık olan aile şirketleri değimiz firmalar ortak bir noktada bir araya gelebilse ve ar- ge çalışmaları yada kalifiyeli eleman yetiştirme gibi konularda ortak görüş sağlayabilse daha fazla yol kat edeceği kanısındayım. 


Fakat sürekli küçük olsun benim olsun anlayışı bir dönem sonra karşınıza çıkacak büyük firmalar tarafından rekabete dayanamayıp, beyaz bayrağı çekmenize sebebiyet verdiğini görmekteyiz. 


Bu duruma bir örnek vermem gerekirse çikolata sektörü. 


Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi tarafından düzenlenen “Butik Çikolata Sektörü” konulu toplantıda sektör temsilcileri biraraya gelerek, konuşmacı Hüseyin Kaptan Kın'ı dinlediler. 


Evet dinlediler ve öyle de kalacağı kanatindeyim. Burada güzel örneklemeler verildi aslında inşallah kümelenerek Samsun'un kendine öz bir çikolata markası ortaya çıkarırlar. 


Konya da bu başarıldı ve Torku markası oluşturuldu. 

Samsun'da bu neden olmasın.

Hadi hayırlısı...

YORUM EKLE

banner4