Aktif Eğitim-Sen 4. Başkanlar zirvesi başladı

Aktif Eğitim4. Başkanlar Zirvesi Türkiye genelindeki tüm bölgelerden gelen şube başkanı, il temsilcileri ve Kadın Kolları Başkanlarının katılımıyla Ankara Kızılcahamam’daki Lina Termal Otel’de başladı.

Aktif Eğitim-Sen 4. Başkanlar zirvesi başladı ABONE OL

3 gün süreyle sendikal ve mesleki sorunların masaya yatırılacağı Başkanlar Zirvesi, adeta demokrasi çalıştayı ve eğitim şurası havasında geçiyor.Ufuk kamu görevlileri sendikaları genel başkanları ile PAK işçi sendikaları genel başkanlarının katılımıyla gerçekleşen açış programında önemli mesajlar verildi.

 Zirvede konuşan Genel Başkanımız Osman Bahçe, eğitim ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eğitimin ve öğretmenlerimizin bütün sorunlarına ilişkin yıl boyunca yoğun çalışmalar yürüten Aktif Eğitimciler Sendikası, bir yıl süreyle yürütülen çalışmaları değerlendirmek ve yeni döneme ilişkin planlamalar yapmak amacıyla, Ankara’da kapsamlı bir zirve gerçekleştiriyor. Aktif Eğitim-Sen yönetiminin yanısıra Türkiye genelindeki şube başkanları, il temsilcileri ve kadın kolları başkanlarından oluşan 240 kişilik Başkanlar Zirvesi, Kızılcahamam’daki Lina Termal Otel’de başladı.

Zirvenin birinci gününde “Katılımcı Demokrasilerde STK'ların Rolü” konulu panel gerçekleştirildi. Panelde Hukuk Etik ve Siyaset Araştırmaları Başkanı Prof. Dr. İbrahim Cerrah, Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut AKPINAR, Samanyolu Haber Ankara Temsilcisi Abdullah ABDULKADİROĞLU ve Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Mehmet KASAP sunumlarını katılımcılarla paylaştı.

3 gün sürecek Zirvede, Milli Eğitim Bakanlığının hukuksuz uygulamalarından eğitimin temel sorunlarına, okulların ve öğretmenlerin çözüm bekleyen sorunlarından sendikal çalışmaların önündeki engellere kadar mesleki ve sendikal birçok başlık masaya yatırılıyor.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Aktif Eğitim-Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, gündemi değerlendirdi. Eğitim kurumlarına yönelik baskınların siyasi olduğunu vurguladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kusursuz eğitim organizasyonlarının kurma ve işletme mükellefi olduğunu ifade eden Bahçe, “MEB’in devletin tüm imkanlarını, bakanlığın tüm gücünü, eğitim çalışanlarının tüm enerjisini bazı kişileri ihya etmek, diğer bazı kişilerin veya kurumların da imhası için harcadı.” açıklamasında bulundu.

On binlerce eğitim yöneticisinin sübjektif değerlendirmeler sonucu anasının ak sütü gibi hak ederek geldiğini kaydeden Bahçe, “Eğitim yöneticileri millete hizmet makamlarından adeta sökülüp atıldı.” diye konuştu. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği dershane kararının da uygulanmadığına vurgu yapan Bahçe, konuşmasına şöyle devam etti: “Kanunları uygulamakla mükellef olan hukuk kurallarını yerine getirmekle görevlendirilen resmi makamların bölge idare mahkemesinin, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını adeta hiçe saydı. 78 milyonun tamamını ilgilendiren teminatı diyebileceğimiz eğitim imkan ve ortakları birilerinin arka bahçesi olması için sistematik çalışmaların yapıldığını teessüfle şahit olduk.”

Aktif Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetimi, bir yıl süreyle yürütülen faaliyetleri ve bu faaliyetlerden çıkan sonuçları şube başkanı ve bölge temsilcileriyle paylaşacak, onların değerlendirmelerini alacak. Demokratik ve katılımcı bir atmosferde gerçekleşen toplantılarda katılımcılar, Türkiye genelinde tüm bölgelerde karşılaşılan sorunları ve bunlara ilişkin önerilerini ortaya koyacak. Birçok başlık altında ayrı ayrı yürütülecek olan istişare amaçlı toplantılar ışığında, temel ilkeler gözden geçirilerek çözüm odaklı yeni yaklaşımlar ve daha aktif bir sendikacılık için önümüzdeki dönemde yapılması gereken çalışmalara ilişkin yol haritası belirlenecek.

Bu yılki Başkanlar Zirvesinde, Milli Eğitim Bakanlığının hukuksuz şekilde binlerce okul müdürünü görevden alması, onların yerine yapılan torpilli atamalar, Bakanlığın yargı kararlarına uymaması, dershaneleri yasa zoruyla kapatma girişiminin eğitimde neden olduğu kaos ve kargaşa ile bunlara karşı yürütülen etkin mücadele ve çözüm önerileri ayrıntılı olarak yer alacak.

Aktif Eğitim-Sen ayrıca, okullardaki nöbet uygulamasına karşı yapılan eylemler ile öğrencileri ve okullarımızı tehdit eden sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara karşı yürütülen mücadelenin sonuçlarını değerlendirecek.

3 gün sürecek Zirve boyunca, üyelerimizin mesleki ve kişisel donanımlarını geliştirmeyi amaçlayan eğitim seminerleri verilecek. Ayrıca alanında uzman isimlerin de katılımıyla, hukuk, demokrasi ve sivil topluma ilişkin fikir alışverişlerinin yapılacağı geniş katılımlı aktif buluşmalar gerçekleştirilecek.

 

Zirve sonunda ortaya çıkacak sonuç raporu ve yeni döneme ilişkin alınacak kararlar, bir deklarasyonla kamuoyuna açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4