banner341

Atakum'da elleriyle yaptı halka armağan etti

Atakum'un Güzelyurt Mahallesi'nde bulunan 10 dönümlük arazisine kendi emeğiyle "100. Yıl Atatürk Botanik Orman Parkı" kuran emekli öğretmen Recep Öztürk, eserini halka armağan etti. Öztürk'ün tavrının Türkiye'de pek benzeri olmadığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Recep öğretmenimiz gibi öğretmenlere ihtiyacımız var" dedi.

Atakum'da elleriyle yaptı halka armağan etti ABONE OL

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yıl dönümüne özel, Atakum İlçesi'nin Güzelyurt Mahallesi'nde toplamda 10 dönümlük 100. Yıl Atatürk Botanik Orman Parkı'nın açılışı gerçekleşti. Yarım asır öğretmenlik görevini sürdürdükten sonra emekli olan 85 yaşındaki Recep Öztürk'ün kendi emeği ile kendisine ait arazide yaptığı orman parkının açılışını Samsun Valisi Osman Kaymak, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve vatandaşlar yaptı. Örnek bir esere imza atan emekli öğretmen Öztürk, ormanı kurma hikayesini paylaşması üzerine duygu dolu anlar yaşandı. 
HER YERE FİDAN DİKTİ
Köy enstitüsünün son öğrencilerinden olduğunu ifade eden emekli öğretmen Recep Öztürk, köy enstitüsünün kendisine azimli olmayı öğrettiğini, toprak ve vatan sevgisini nakış nakış işlediğini ifade ederek, "İngilizce öğretmeni olduğum için Amerika ve Avrupa'da tercümanlık yaptım. 45 ülkeye gittim. Özellikle İngiltere'de insanların doğaya verdikleri değerden çok etkilendim. Londra'nın etrafında fidan üretim merkezleri vardı. Oradan esinlenerek ben de 25 yıl önce Doğa Güzelleştirme Merkezi'ni kurdum. Cumhuriyet'in 100. yılı şerefine de bu merkezde yetiştirdiğim 360 bin fidanı ülkenin dört bir yanına gönderdim. Bu zamana kadar da elimden geldiği kadar belediyelere fidanlar verdim, refüjlere fidan diktim ve küçük ormanlar oluşturdum. Elimin değdiği her yere fidan diktim" diye konuştu. 


ATAKUM BELEDİYESİ'NE VASİYET 
100. Yıl Atatürk Botanik Orman Parkı'nı oluşturma amacının Atatürk'ün adını doğaya taşımak olduğunu kaydeden Öztürk, "Atatürk Botanik Orman Parkı 19 Mayıs'ın 100. yılı için birden aklıma geldi. 3-4 aylık bir sürede proje çizildi ve bu parkı kurdum. Bu parkın içerisinde 12 bölüm var. Bir bölümde palmiyelerle oluşturulmuş havadan bakınca 19 Mayıs 1919 yazısı görünen bir orman var. Piknik alanı, Anneler Ormanı, spor alanı, çocuk parkı, piknik alanı, sera ve botanik bahçe gibi bölümler bulunuyor. Şu anda 120 çeşit bitki var, hedefim 300 çeşit bitkiye ulaşmak. Yıllar önce Bulgaristan'dan batı ladin ağacının tohumunu getirdim ve onları çoğaltarak ladinleri geliştirdim. O ladinler de şu anda bu ormanda. 100. yıl şerefine hayal ettiğim orman tam olarak buydu. Gerçekleştirdiğim için çok mutluyum ama bu da yeterli değil. Buranın sonsuza dek Atatürk'ün adıyla yaşamasını istiyorum. Hatta bu görevi Atakum Belediyesi'ne vasiyet ediyorum. Burası benim arazim ancak orman amacı dışında hiçbir şekilde kullanılmayacağına dair söz alarak meclis kararı çıkartıldı. Cumhuriyet onurlu insanların yaşam tarzıdır. Vatandaşlarımız istedikleri zaman buraya gelebilir, temiz havadan, doğadan yararlanabilir, stres atabilir" diye konuştu. 
ÖĞRETMENİN 
ADI YAŞAYACAK

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise parkın artık kendisine teslim olduğunu belirterek, "Buraya halkın gelip görmesini sağlayacak tüm çalışmaları yapacağız. Park her yerde bulunur bu eserin sahibinin 85 yaşında olması ve bugünü uzun yıllar önce düşündüğünü bu ülkenin gençlerine anlatmak lazım. Burada asıl niyet çok önemli. Recep öğretmenimizin varlığı ve anlayışı çok önemli. Bu tavrın Türkiye'de pek benzeri yok. Öğretmenimizin adı bir başka yerde yaşatılmayı hak ediyor. Bundan sonrası belediyemizin görevi. Sizin gibi öğretmenlere ihtiyacımız var" dedi. 
DESTEK OLALIM
Samsun Valisi Osman Kaymak da, "Recep öğretmenimizi tanımaktan dolayı mutluluk duydum. Öğretmenler her zaman bizim için önder ve yol gösteren insanlardır. Kendi imkanlarıyla bu orman parkı oluşturan öğretmenimizi yalnız bırakmayalım ve destek olalım" sözlerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner345