banner341

Atakum’da Yaza Veda Panayırı etkinliği

Kadınların örgütlenmediği sürece ailede demokrasi olmayacağını belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “O ailede yetişen çocuk özgür, bağımsız, sorgulayan, kimlikli, üretken bir çocuk olmaz. Onun için örgütlenin, sesinizi yükseltin” dedi.

Atakum’da Yaza Veda Panayırı etkinliği ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Atakum İlçe Başkanlığı ve Atakum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğinde ‘Yaza Veda Panayırı’ gerçekleştirildi. Banda Aceh Parkı’ndaki Kadın El Emeği Pazarı’nda yapılan panayıra, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, CHP Ladik İlçe Başkanı Özgür Ay, CHP Tekkeköy İlçe Başkanı Nihat Yurt, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, CHP Atakum Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir, CHP Atakum Gençlik Kolları Başkanı Yasin Sarıkaş, Atakum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç ve çok sayıda davetli katıldı. Panayırda, Atakum Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından oluşturulan 31 kişilik “Atakum Kadın Meclisi Cumhuriyet Bandosu” gösterisiyle büyük alkış topladı. 


KOOPERATİFE DAVET 
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise, “Mevsim sonuna geliyoruz ama önümüzdeki bir ay içerisinde Atakum Gençlik ve Bilim Merkezi inşaatı bitecek. Orada kadınlarımızın emeklerini sergileyebilecekleri yerleşik bir alan bulacağız. Kentin başka yerlerinde de bu gibi yerler olması için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ama bu yetmez. Türkiye’nin her yerindeki CHP’li belediyelerin kadın üretim kooperatifleri var. Geride bıraktığımız günlerde CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde yaklaşık 300 kooperatif yer aldı. Orada da benzer ürünler vardı. Tüm Türkiye geldi ve izledi. Kooperatiflerle iş birliği içerisindeyiz sizler de gelin bu kooperatifin içerisinde yer alın. Üretmek güzel bir şey ama onun kadar önemli olan pazarlamak. Ürettiklerinizi tüketiciye ulaştırmanız gerekiyor. Buradan marka çıkarmak, pazar oluşturmak lazım. Tarım ve el sanatları ürünleri ikisi birbirini tamamlamalı. Kadınlar üreterek hem aile bütçesine katkı sunmalı hem de ürettiğini gösterebilmeli. Bundan da önemlisi, kadın örgütlenmesi. Buradaki arkadaşlarımızın örgütlenecekleri yer kadın üretim kooperatifi. Kadınların örgütlenmesi gerekir. 2.5 yıldır nikahını kıydığım çiflere İstanbul Sözleşmesi’ni verirken anlatıyorum. Hala Türkiye’de günde 2-3 kadın kocası veya sevgilisi tarafından öldürülüyor. Örgütlenin, bir adım öne çıkın. Bundan 100 yıl önce Türk Medeni Kanunu’nun size verdiği ve sizi özgürleştiren, bağımsızlaştıran, erkekle eşitleyen, toplumda var eden haklarınıza sahip çıkın. Bunun yolu da örgütlenmek. Eğer kadın örgütlenmezse o ailede demokrasi olmaz. O ailede yetişen çocuk özgür, bağımsız, sorgulayan, kimlikli, üretken bir çocuk olmaz. Onun için örgütlenin, sesinizi yükseltin” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4