Balıkçı av sezonu açıldı

Samsun Valisi İbrahim Şahin Balıkçı teknesinin dümenine geçerek 2015-2016 yılı balıkçı av sezonunu açtı.

Balıkçı av sezonu açıldı ABONE OL

Samsun Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf MALKOÇ törende yaptığı konuşmada, ’’Sayın Valim, değerli konuklar ülkemizde olduğu gibi ilimizde de 2015- 2016 yılı balık avı sezonu 1 Eylül tarihinde başlamıştır. Bu tarihte gırgır ile balık avı yapılmaya başlanılmıştı. Bu gün de trolle balık avlama sezonunu hep beraber açıyoruz.


Ben balıkçılarımızın sorunlarının tartışıldığı bütün toplantılarımızda yanımızda olan  Valimize ve bu tesisi Samsun balıkçılığına kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Başta Vali Şahin olmak üzere bu günkü açılış törenine katılan bütün konuklarımıza çok teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.’’ dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir GÜVEN törende yaptığı konuşmada, ’’Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili yaklaşık 8 bin 300 kilometre kıyısı olan bir ülke. Samsun ilimizde yaklaşık 150 kilometrelik bir sahil şeridi ile Karadeniz’e kıyısı olan bir il. Samsun en fazla balığın karaya çıktığı illerden bir tanesidir. Şu an ilimizde beş adet balıkçı barınağımız vardır.

Samsun’da 585 adet balıkçı teknemiz bulunuyor. Şu an  467 adet balıkçı teknemiz denizde faaliyettedir. Bu teknelerin büyük kısmı trol avcılığı yapan teknelerdir. Ben tüm av sezonunun bol ve bereketli geçmişini diliyorum.’’ dedi.


Valiİbrahim Şahin törende yaptığı konuşmasında, ’’Değerli konuklar sözlerime başlarken öncelikle bu tesisi ilimize ve balıkçılarımıza kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu tesis balıkçılarımız için çok nezih bir yer olmuş. Bunun gibi tesislerimizin sayesinde Samsun en güzel balığın yapıldığı bir şehir olacak ve diğer şehirlerdeki insanlarımız balık yemek için Samsun’a gelecekler.

Bu yılki balık sezonumuz 1 Eylülde gırgır balıkçılığı, 15 Eylül itibari ile de trol balıkçılığının serbest kalması ile başlamıştır. Balıkçılık çok zor ve çok meşakkatli bir meslek. Tabi ki bu sektörde olan arkadaşlarımızın da bir takım problemleri var. Bu problemleri el birliği ile aşacağız. Hep birlikte bir araya gelip konuşup, tartışıp bu problemleri çözmeye çalışacağız. Fırsat bulduğum bir gün sizlerle denize açılıp balık tutarak sizlerin sorunlarınızı yerinde görüp dinlemek istiyorum.

Samsun ilimizde beş tane balıkçı barınağımız var. Balıkçı barınağı inşa etmek çok masraflı bir iş. O bakımdan ilimizde var olan barınakları çok temiz ve titiz kullanmalıyız. Balıkçılarımızın barınaklarımıza sahip çıkmaları gerekiyor. Samsun bir deniz kenti olmasından dolayı aynı zamanda bir balık kentidir. Samsun ilimiz ülkemizde balığın en fazla tutulduğu ve işlendiği bir şehirdir. Fakat bu pek bilinmiyor.

Bizim ülkemizde kişi başına düşen balık tüketimi 7 kilogram civarında. Dünya ortalaması ise 16 kilogramdır. AB ülkelerinde ise bu oran 22 kilogramdır. O bakımdan biz olabildiğince balık yeme kültürünü toplumumuza yaymalıyız. Bunun yanında balıkçılığımızı desteklememiz gerekiyor.


Biz balıkçılığı ve balığı sürekli gündemimizde tutacağız. Kasım ayı içerisinde ilimizde ulusal ölçekte balıkçılıkla ilgili büyük bir toplantı yapacağız. Burada balığı, balıkçılığı ve balıkçılarımızın sorunlarını tartışacağız. Bundan bir sonraki adımız uluslararası düzeyde bir toplantı düzenlemek olacak. Samsun’da bu tür toplantılar yaparak Samsun ile balıkçılığı birlikte anılır hale getireceğiz ve siz balıkçılarımızın sorunlarını pratik bir şekilde çözmüş olacağız. Ben 1 Eylül itibari ile gırgır balıkçılığına, bu gün itibari ile de başlayan trol balıkçılık sezonunun hayırlı, kazançlı, kazasız ve bereketli olmasını diliyorum. Vira bismillah." dedi.

Program sonunda Vali İbrahim Şahin ve katılımcılar hep birlikte balıkçı tekneleri ile denize açılarak temsili ağ atma merasimi gerçekleştirdi.

Törene ayrıca Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Vali Yardımcısı Ali Galip Saral, Canik Kaymakamı İlhan Turgut, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Kurt, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, balıkçılar ve davetliler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2015, 04:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4