banner341

Biçerdöverle Hasat Sezonu Başlarken Üreticilerin Dikkatine!

2019 yılı biçerdöverle buğday hasat sezonuna girmiş bulunmaktayız. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

Biçerdöverle Hasat Sezonu Başlarken Üreticilerin Dikkatine! ABONE OL

 “15.06.2019 tarihi itibarıyla Alaçam ve Bafra ilçelerimizde buğday hasadı başlamıştır. İl Müdürlüğümüz olarak, iyi bir hasat sezonu geçirebilmek ve hasat esnasında gerçekleşen dane kayıplarını en aza indirebilmek için her yıl olduğu gibi bu yıl da üreticilerimizle birlikte çalışacağız. Bu çalışmalarda dane kaybını minimuma indirebilmek için hepimize düşen görevler vardır. Bu görevleri yerine getirirken en hassas olması gerekenlerse biçerdöver operatörleridir.

                 Samsun ilimizde 2019 yılında yaklaşık 110.000 ha buğday ekilişinin 85.000 ha’lık kısmı biçerdöverle hasat edilmektedir. Bu anlamda biçerdöver operatörlerinin eğitimine büyük önem vermekteyiz. Mekanizasyon birimi ve il/ ilçe kontrolörlerimizin titizlikle yürüttüğü çalışmalar sayesinde 2018 yılında İl genelinde yapılan 240 biçerdöver denetimi sonucunda; 0,86’lık dane kaybı ile ilimiz ekonomisine, (müsaade edilebilir % 2'lik kayıp baz alındığında) 2.850.824 TL katkı sağlanmıştır.                                                                                              

                 Biçerdöverle hasat edilen alanda, dane kayıplarını sıfıra yakın seviyeye indirmek biçerdöver kullanıcılarının elindedir. Bunun içinse;

1- Operatör belgesi olmayan kişiler hasat yapmamalı,                                                        

2- Tam olarak olgunlaşmamış ürünler hasat edilmemeli,                                                          

3- Rutubetin çok olduğu günlerde hasat yapılmamalı,                                                         

4- Yağış olduğunda hububatın tam kuruması beklenmeli,                                       

5- Sabah erken ya da akşam saatlerinde rutubet çok daha fazla olacağından hasat yapılmamalı,                                                                                                                                                                                     

6- Bir tarladan diğerine geçerken mutlaka biçerdöver ayarları kontrol edilmeli,                     

7- Elekler sık sık temizlenmelidir. 

                 Kısacası dane kaybını en alt seviyeye indirebilmek için öncelikle biçerdöverlerimizi ehil ve belgeli Operatörlere teslim etmeliyiz. Bu gerekçeyle İl Müdürlüğümüz olarak talep gelen ilçelerde “Biçerdöver Operatörleri Yetiştirme” kursları açmaktayız. 2001-2018 yılları arasında açtığımız kurslardan toplam 763 kişi eğitimden geçirilerek “Biçerdöver Operatörü” olmaları sağlanmıştır.

                 Çiftçilerimiz de hem ülke ve hem de kendi ekonomileri açısından meseleye daha duyarlı yaklaşarak; Operatör belgesi olmayan sürücülere hasat yaptırmamalı, tarlasına giren biçerdöveri sürekli kontrol altında tutup, dane kaybına sebep olan Operatörleri İl ve İlçe Müdürlüklerimize bildirerek yetkililerden yardım istemelidirler.          

                 Kurallara uymayan biçerdöver sahibi ve operatörleri hakkında, Merkez ve İlçelerimizde görev yapan 53 Kontrolör arkadaşımız 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. ve 40. maddesine göre işlem yapacaklardır. Sözlerimi sonlandırırken 2019 yılı hasat döneminin çiftçilerimiz için bol ve bereketli olmasını dilerim.”​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4