banner341

Canik'te mahalleler renkleniyor

Kuzey Yıldızı ile Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birine imza atan Canik Belediyesi, Toptepe Mahallesi'nin ardından şimdi de Hacıismail, Yavuzselim, Kuzey Yıldızı ve Gaziosmanpaşa Mahallelerini dönüştürüyor. Güzel Evim Mutlu Geleceğim projesi kapsamında 4 mahallede daha yorgun binalar yenilenerek, yaşam alanlarına estetik kazandırılıyor.

Canik'te mahalleler renkleniyor ABONE OL

Güzel Evim Mutlu Geleceğim Projesi'nin ilkini Toptepe Mahallesi'nde 250 boyasız ve sıvasız binayı baştan aşağı yenileyerek uygulayan Canik Belediyesi, şimdi de Hacıismail, Yavuzselim, Kuzey Yıldızı ve Gaziosmanpaşa Mahallelerinde eski, sıvasız ve boyasız yorgun binaları yeniliyor.Yaklaşık 2 bin binayı kapsayan proje kapsamında boya, kum ve çakıl Canik Belediyesi tarafından sağlanırken, işçiliğini vatandaşlar yapıyor. Proje sonunda, hem yorgun binalar dinamik hale gelecek, hem de renklenen binalarla mahalleler estetik görünüme kavuşacak.

 

ŞEHİR, İNSANA KİMLİK SUNAR

Hacıismail Mahallesi'nde 36 sokakta 373 binanın dönüşümü başlanılırken, Yavuzselim Mahallesi'nde 46 sokakta 325 bina, Kuzey Yıldızı Mahallesi'nde 29 sokakta 355 bina tespit edildi. Şu ana kadar 881 binanın tespit edildiği Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde ise bina tespit çalışmaları sürüyor. Şehrin topluma, toplumun da şehre olumlu ya da olumsuz etkileri olduğuna işaret eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Şehrin estetiği mimarisi, insanın estetiği ise ahlaktır. Şehir, aynı zamanda içinde yaşadığı insanlara da kimlik sunar. Bu nedenle bütün çabamız bu şehir ve insan arasındaki bu organik bağı korumaktır" dedi.

EN GÜZEL ŞEHİRLEŞME ÖRNEĞİ

Dönüşüm projeleri ile güzel bir şehirleşme örneği sunduklarını belirten Başkan Genç, "Biz insanın şehirleştirildiği bir medeniyetten değil, insanın şehri insanlaştırdığı bir medeniyetten geliyoruz. Yani şehrin yapısının insan yaşamı üzerindeki yansımaları, yadsınamaz bir gerçekliktir. Şehrin estetikliği, o şehirde yaşayan insanların psikolojisini, davranışlarını ve sosyo-kültürel gelişimini etkiler. Bu yüzden inşa ettiğimiz yaşam alanları, geleceğe taşımaya çalıştığımız şehrimizin temelini oluşturmaktadır" diye konuştu.

 

ÇOCUKLARA DAHA GÜZEL BİR DÜNYA

Yaşam alanının çocukların geleceklerine de etki ettiğine dikkat çeken Başkan Genç, "Toptepe Mahallemizin ardından 4 mahallemizde daha Güzel Evim Mutlu Geleceğim projesini uygulayarak, yarınlarımız olan çocuklarımıza çok daha güzel yaşam alanları oluşturmak istiyoruz. Çünkü onlar ne kadar estetik bir şehirde yaşarsa, ufukları, hayalleri o kadar büyük olur. Biz en çok çocuklarımızın ufkunu genişletmek, onlara daha iyi yaşam koşulları oluşturmak için çalışıyoruz. Bütün enerjimiz bunun için. Bu bakımdan kentsel dönüşümde bölgemizde ve ülkemizde çok ileri sıralarda yer aldığımızı söyleyebilirim" şeklinde konuştu.

VATANDAŞLAR MEMNUN

 

Canik Belediyesi tarafından Hacıismail, Yavuzselim, Kuzey Yıldızı ve Gaziosmanpaşa Mahallelerinde yürütülen Güzel Evim Mutlu Geleceğim projesinden vatandaşlar da memnun. Başkan Osman Genç'e teşekkür eden vatandaşlar, binalarımızın dış görünümü iyi değildi. Ancak bizim yaptırma imkanımız yoktu. Boya, kum ve çimento konusunda başkanımız destek oldu. Biz işçiliğini yapıyoruz. İnşallah evlerimiz güzelleşecek ve sokaklarımız güzel görünüme kavuşacak. Bu bakımdan mutluyuz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2015, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4