Canik'ten uluslararası bir sempozyum daha

Daha önce bir çok uluslararası sempozyuma imza atan Canik Belediyesi, önemli bir uluslararası sempozyuma daha imza attı. Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen "İnternet ve Şiddet" konulu sempozyumda uluslararası akademisyenler, iki önemli konuyu masaya yatırdı.

Canik'ten uluslararası bir sempozyum daha ABONE OL

Canik Belediyesi ile Mavi Toplum, Aile ve Çocuk Derneği (MAVİTAÇ) ve Ürdün Şiddete Karşı Kadın Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği "İnternet ve Şiddet" konulu uluslararası sempozyum, Canik Kültür Merkezi'nde yapıldı. Yabancı akademisyenlerin de yer aldığı ve Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta'nın konuşmacı olarak katıldığı sempozyuma Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, MAVİTAÇ Dernek Başkanı Cesur Ceylan, Ürdün Şiddete Karşı Kadın Derneği Başkanı Kholoud Khrais, dernek üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

YARIŞAN BİR NESİL

Sempozyumun açış konuşmasını yapan Başkan Osman Genç, yerel yönetimlerin yapacakları yatırımlarla milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik yetiştirerek, sağlıklı bir toplum oluşturacağını ve şiddetin önüne geçebileceğini söyledi. Canik Belediyesi olarak, kurdukları eğitim, kültür ve sanat merkezleriyle gençleri yeni neslin inşası kapsamında milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştirdiklerini belirten Genç, "Şehrimizin estetikliğiyle insanlarımızın ahlakını birleştirerek, şehrimize ruh kazandırıyoruz. Şehirlerin yarıştığı yüzyılda sadece şehrimizin yarışın içerisine sokmuyoruz, aynı zamanda eğitim tesislerimizdeki 2 bine yakın çocuk ve gencimizi şiddet ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutarak yarışan bir nesil de yetiştiriyoruz" dedi.

DEĞERLER EĞİTİMİ ÖNEMLİ

Dünya geliştikçe bilişim teknolojilerinin de geliştiğine işaret eden Genç, "İnternetin ortaya çıkması ve tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılması alışkanlıklarımızı ve yaşam biçimimizi önemli ölçüde değiştirdi. İnternet yararlı olduğu kadar özellikle gençlerimize zarar verecek boyutları var. Bu bakımdan gençlerimizi internetin zararlarına karşı mutlaka korumamız lazım. Değerler eğitimi ve ahlak eğitimi her türlü zararlı alışkanlık karşısında toplumumuzu ve gençlerimizi koruyacak bir hazinedir. Bunun için eğitim sosyal iletişim fırsatları sağlamalıyız. Gençlerimizi spor yapan, sağlığını koruyan, sosyal ilişkileri güçlü, hobileri olan, sosyal faaliyetlerle uğraşan, değerleri olan bir gençlik olarak yetiştirmek zorundayız. Canik Belediyesi olarak bütün bu saydığım imkanları gençlerimize sağladık" diye konuştu.

TOPLUMSAL FARKINDALIK

Sanal iletişim imkanının, yeni neslin iletişim ve insan ilişkilerini yöntemlerini değiştirebilecek güçte bir gelişme olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, "Canik Belediyesi olarak daha önce bir çok uluslararası sempozyuma imza attık. Bunlardan sonuncusu da 'Uluslararası Çocuk ve Şehir Sempozyumu'ydu. İnanıyorum ki 'İnternet ve Şiddet' konulu sempozyumumuz da sonuçlarıyla faydalı olacaktır. Bu sempozyum toplumsal farkındalığın artırılmasına hizmet edecek bir çalışmadır. Bu çalışmada katkıları olan Mavitaç Derneğine ve Ürdün Kadına Karşı Şiddet Derneği'ne çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

USTA, ŞİDDET VE STK'LARI ANLATTI

Ürdün Şiddete Karşı Kadın Derneği Başkanı Kholoud Khrais ve MAVİTAÇ Dernek Başkanı Cesur Ceylan da, kadınlara yönelik yaptığı yatırımlar ve sempozyuma katkıları nedeniyle Canik Belediye Başkanı Osman Genç'e teşekkür etti. Yabancı akademisyenlerin "İnternet Kaynaklı Şiddet ve Aile, Basın, Uluslararası Mevzuat ile Eğitim-Öğretim" konularını ele aldığı sempozyumda, Canik Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Uzman Psikoloji Danışmanı Alican Usta, "İnternet Kaynaklı Şiddet ve Sivil Toplum Kuruluşları" konusunu anlattı. Usta, "Sanal ortamlarda yapılan saldırgan davranışlar ve siber zorbalık konusu daha yeni yeni araştırılmaya başlanan bir husustur. Bu alanda yeterli araştırma ve kaynak henüz yoktur. Her geçen gün hızla artan siber ortamlarda saldırganlık ve zorbalık tehditleri için bir an önce gerekli tedbir ve önlemler alınmalıdır" dedi.

Sempozyum sonunda Başkan Osman Genç, katılımcılara ‘Katılım Belgesi’ verdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4