Cedit Mahallesi'ndeki Tarihi Çeşme Restore Ediliyor! Samsun Güncel Haberleri

Samsun'un İlkadım İlçemizde Kitabesi Üzerinde Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Mührü Bulunan Tarihi Çeşme Restore Ediliyor.

Cedit Mahallesi'ndeki Tarihi Çeşme Restore Ediliyor! Samsun Güncel Haberleri

İlkadım ilçemize bağlı Cedit Mahallesi sınırları içerisinde Sultan II. Abdülhamid Han döneminde yaptırılan ve üzerinde de Sultan II. Abdülhamid Han’ın mührü bulunan tarihi çeşmede yapılacak bakım, onarım, çevre düzenleme ve restorasyon çalışmalarının iş birliği protokolü, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Şube Müdürü Fatih Ercan ile Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Dr. Ali Sarıalioğlu’nun katılımıyla imzalandı.
İhale işlemleri, yapı denetim hizmetleri ve her türlü teknik hizmetleri Samsun Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce yürütülecek olan ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığımızın da her konuda ortağı olarak destek vereceği restorasyon çalışmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Samsun il merkezinde bulunan tarihi çeşmenin orijinalliğinin günümüze kadar korunduğuna dikkat çeken Vali Dağlı, Türk-İslâm medeniyetinin güzide yapılarından olan ve vakıf kültürümüzün en önemli simgelerinden çeşmelerimizin vatandaşlarımızın su ihtiyaçlarını karşılamalarının yanı sıra önemli bir buluşma ve sohbet noktası da olduğunu belirterek, “Tarihi ve kültürel yapıların korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Sultan II. Abdülhamid Han döneminde yaptırılan ve Samsunumuzun önemli bir değeri olan bu tarihi çeşmemizi de bu bağlamda aslına uygun bir şekilde restore edip, vatandaşlarımızın hizmetine sunarak, tarihi ve kültürel mirasımızı geleceğe taşımaya devam edeceğiz.” dedi.
Atletizm Stadyumu ve yapımı devam eden Yeni Samsun Müzesi yanında bulunan tarihi çeşme Sultan II.Abdülhamid Han’ın saltanatı döneminde Hicri 1309 – Miladi 1892 yılında Alemdarzade Hafız Mehmet Aziz hayratı olarak yaptırıldığı bilinmektedir. Kare planlı kesme taştan inşaa edilmiş çeşmenin dört yüzünde, köşelerde ve ortada sütunceler yer almaktadır. Yuvarlak kemerlerin üzeri bir friz (kabartmalarla bezeli ya da düz şerit) halinde triglif sırasıyla çevrelenmiştir. Frizin üstünde kesme taştan kitabe, ön yüzde ve dikdörtgen mermer tuğra, tuğranın iki yanında da bitkisel motifler bulunmaktadır. Çeşmenin üstü yuvarlak kubbeli olup dilimli motiflerle belirlenmiştir. Ceşme üzerindeki kitabede Sultan II.Abdülhamit’in tuğrası ve açıklama yer almaktadır. Kitabenin açıklamasında aşağıdaki bilgiler yer almaktadır:

İktiza i hazret.....  Hane eserine
Çeşme inşa ettiler Samsun'daki Atşanede
....... Kaç ise tarh ettiler tarihini
Çeşmeyi yaptı hukumet sayei Şabane de  1309

(Gerekli zevatlar(hazretler).........
eserinde susayanlar için samsun'daki atşanede çeşme inşa ettiler.
...... çeşmeyi hükümeti şaban ayında 1309 da yaptı)"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344