DSİ'den Samsun'a Yatırım Sağanağı

DSİ, Samsun'da yapılan yatırımlarla ilgili bir bildirisi yayınladı.

DSİ'den Samsun'a Yatırım Sağanağı ABONE OL

DSİ'den yayınlanan bildiri şöyle,
DSİ’DEN KARADENİZİN İNCİSİ SAMSUN’A YATIRIM SAĞANAĞI
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Samsun iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Samsun ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 

Samsun’a 8 Baraj İnşa Ettik..
Samsun’a son 17 yılda DSİ tarafından devasa yatırımlar yapıldı. Samsun’da 8 baraj inşa ederek vatandaşın hizmetine sunuldu. Bu barajların en önemlilerinden biri 19 Mayıs Barajı’dır. Barajın temelden yüksekliği 89,70 metredir. 43,40 milyon m³  su biriktirme hacmine sahiptir. 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile civar yerleşim yerlerindeki 76.930 dekar zirai araziyi sulamaya açmıştır. 2017 yılında hizmete alınmıştır.

Hizmete alınan diğer önemli barajlardan ikisi de Derinöz ve Ladik Barajlarıdır. Derinöz Barajının temelden yüksekliği 77 metredir. 21,12 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 41.240 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir. Ladik Barajı’nın temelden yüksekliği 32 metredir. 2,22 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 5.600 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir.

Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Samsun’da kalkınmayı hızlandıracak, İl’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 3 baraj daha inşa ediyoruz. 
İnşaatı devam eden barajlardan biri 68,67 metre yüksekliğinde olan 15.400 dekar araziyi sulayacak ve Terme ve Salıpazarı İlçelerimizi taşkınlardan koruyacak olan Salıpazarı Barajıdır. Diğer bir baraj da 8.850 dekar araziyi sulayacak olan Ladik Fındıcak Barajı’dır .

Samsun’un Münbit Topraklarını Suya Kavuşturduk…
Samsun deyince akla bereketli topraklar gelmektedir. DSİ bu bereketli topraklara bereket katmak için 13 çok önemli sulama tesisi inşa etti. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 468.590 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 309 milyon TL ilave zirai gelir sağladık. 

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 4 adet sulama tesisi olup, proje ve planlama safhasında ise 12 adet sulama tesisi bulunmaktadır.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…
Samsun için taşkın koruma tesisleri başka bir öneme sahiptir. Bu kapsamda Samsun’da 106 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Samsun şehir merkezi ve 120 meskûn mahal ve 27.555 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 21 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4