Gazeteciler cemiyetleri birleşiyor

Samsun Gazeteciler Cemiyeti’nin olağanüstü genel kurul toplantısında Anadolu Gazeteciler Federasyonu kurulması ve 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti ile birleşme çalışmalarına başlanması kararı alındı. Mevcut Başkan Mehmet Yazıcı, genel kurulda güven tazeledi.

Gazeteciler cemiyetleri birleşiyor ABONE OL

Samsun Gazeteciler Cemiyeti’nin olağanüstü genel kurul toplantısı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Davut Altan Meclis Salonu'nda yapıldı. Genel kurula Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Samsun Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Necdet Uzun, gazeteci yazar Osman Kara, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

LÜTFEN KENDİMİZE GELELİM
Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu'nda 6 yıl önce onursal başkan seçilen Necdet Uzun, Samsun Gazeteciler Cemiyeti'nin de onursal başkanı seçildi. Böylelikle Uzun, iki cemiyetin de onursal başkanı oldu. Genel Kurul öncesi konuşan Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necdet Uzun, "Toplumda büyük bir sevgisizlik erezyonu var. Kimse kimseyi sevmiyor. Kimse kimseye omuz vermiyor. Kimse kimseye yardım elini uzatmıyor. Cenazeler oluyor, haberimiz olmuyor. Bu meslekte ne gençler birbirini seviyor, ne de bizim yaşımızdakiler birbirini seviyor. Nedir bizim alıp veremediğimiz. Biz dışarıda itibarı olan insanlar değiliz. Dışarıda size ‘Ahmet bey, Osman bey, Hasan bey’ diye ayırarak konuşmuyor, genelleme yaparak ‘gazeteciler’ diye konuşuyorlar. Biz belli yaşa gelmiş insanlarız. Bizim çocuklarımız yarın bize ‘baba sen neyin gazetecisiydin’ demeyecekler mi? ‘Siz böyle mi gazetecilik yaptınız’ dedikleri zaman utanmayacak mıyız? Birbirimizin cenazesinden haberimiz yok, düğünden haberimiz yok. Bir sevgisizlik almış başını gidiyor. Bizim birbirimizle alıp veremediğimiz nedir? Lütfen kendimize gelelim. Kaleminizi, fotoğraf makinenizi, kameranızı elinizden aldıkları zaman sokakta size selam verecek insanlar yine gazeteci dostlarınızdır. Bunları bilelim. Sizlerden rica ediyorum, birbirimizi sevelim, birbirimize ihtiyacımız var. Bugünden itibaren bir adım atalım" dedi.

FEDERASYON İÇİN YETKİ İSTEDİ
Daha sonra cemiyetin faaliyet raporunu okuyan Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, Anadolu Gazeteciler Federasyonu’nun kurulması ve 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti ile birleşme çalışmalarına başlanması için onay aldı. Başkan Yazıcı, "Yönetim kurulumuz bir yıldan az sürede çok iş başardı. Bundan sonraki hedefimiz, cemiyetlerimizi birleştirdikten sonra üyelerimizi ev sahibi yapmak olacaktır. Samsun Gazeteciler Cemiyeti, Merkezi Ankara’da bulunan bu federasyonda ana unsur olacak. Federasyon en az 5 cemiyetin birleşmesinden meydana geliyor. Yurt genelinde bizimle birlikte davranan diğer cemiyetlerin de kongrelerini tamamlamalarının ardından kuruluş aşamasını tamamlayacağız” diye konuştu.

NECDET UZUN'A PLAKET 
Konuşmanın ardından Cemiyet Başkanı Mehmet Yazıcı, basın camiasına saygınlığına ve meslek onuruna katkılarından dolayı, Onursal Başkan Necdet Uzun'a teşekkür plaketi verdi. Mevcut Başkan Mehmet Yazıcı'nın tek liste ile seçimlerde, 85 üyeden 54’ü oy kullandı. Oyların tamamına alan Yazıcı, yeniden başkan seçildi. Yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu: Yusuf Ziya Çakır, Mehmet Gençali, Yaşar Aslan, Atilla Cebeci, Resul Akçay, Tahsin Bayar, Bayram Ok, Gülsüm Atik, İlyas Gün ve Hakan Çelikbaş." 

Kaynak: Haber Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2015, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4