banner341

Kalça protezi deyip geçmeyin!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nden Yrd.Doç.Dr.Serdar Azat Ataman, vücudunuzda yük taşıyıcısı olarak görev yapan eklemlerin en önemlilerinden biri, belki de en önemlisi olan kalça eklemi yıprandığında başvurabileceğiniz çözüm yolunun kalça protezi ameliyatı olabileceğini belirterek, önemli bilgiler paylaştı.

Kalça protezi deyip geçmeyin! ABONE OL

Kalça eklem kireçlenmesinde hastalarda görülen en önemli şikayet ağrıdır. Ağrı hastalığın ilk dönemlerinde hareketler sırasında artar ve istirahatle azalır.  Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ağrının istirahat halinde bile görülebileceğini ve gece uyku düzeninin bozulmasına neden olabileceğini belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nden Yrd.Doç.Dr.Serdar Azat Ataman, “görülen ağrı dışında eklemde şişlik, tutukluk, hareketler sırasında eklemden gelen çıtırtı sesi, hareketlerde kısıtlanma ve en sonunda sakatlık gelişebilir” dedi. Yrd.Doç.Dr.Ataman, konuya dair şu bilgileri verdi.

Kalça protezi ameliyatı birçok onarıma benzer—aşınmış parçalar çıkarılır, yerlerine yenileri koyulur. Kalça ameliyatında, kalçanın zarar gören kısımları çıkarılır ve bunların yerine metal ve plastik implantlar takılır. Kalça ameliyatı genelde iki-dört saat kadar sürer, ama bu durum yine de kalça artritinizin ciddiyet derecesine bağlıdır.

Kalça protezi kobalt krom veya titanyumdan imal edilen ana parçalar ile bunların eklemleştiği yerde plastik, metal veya seramik ara parçalardan oluşur. Kalça protezi kemiğe iki şekilde tutturulabilir. Kemik kalitesi çok iyi olmayan ileri yaştaki hastalarda, protez kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi ile kemiğe tespit edilir. Bu tip protezlere çimentolu kalça protezi adı verilir. Kemik kalitesi iyi olan daha genç hastalarda ise, üzeri gözenekli bir madde ile kaplanmış olan protezler, kemiğin içine çok sıkı bir şekilde yerleştirilir ve sonrasında vücudun kemiği, protezin üzerindeki gözeneklerin içine ilerleyerek tespiti sağlar. Bu tip protezlere çimentosuz kalça protezi adı verilir. Kalça protez ameliyatını takip eden ertesi gün hasta yürüyebilir ve takip eden 2-3 haftalık bir zaman dilimi süresinde ev içerisinde günlük yaşam aktivitelerine kavuşabilir. Kabaca 6-8 haftada ev dışındaki sosyal yaşantıya katılabilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner366