Kavak'ta kültür varlıkları gün yüzüne çıkıyor

Kavak'ın Tepecik mahallesinde bulunan Tepecik Tepe Tümülüs'ünün Turizme kazandırma çalışmaları kapsamında kazı çalışmalarına başlanıldı.

Kavak'ta kültür varlıkları gün yüzüne çıkıyor ABONE OL
Kavak Belediyesi, Arkeolog Emine Yılmaz öncülüğünde ve Samsun Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Tepecik Tepe Tümülüs'ü ve Kaledoruğunda arkeolojik çalışmalara başladı.Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Samsun Müze Müdürlüğünce gerçekleştirilen çalışmalarda ilk olarak Tepecik mahallesi Tepe Tümülüs'ü kurtarma çalışmalarına başlanıldı.Daha önceden yapılan kaçak kazılar nedeniyle Tepecik Tepe Tümülüs'ünde yoğun tahribat tespit edilmiştir.Helenistik dönemde tarihlendirilen Tümülüs'ün mezar odası taş bloklardan inşaa edilmiş olup, dromoslu ön odalı ve defin odası bölümleriyle oldukça güzel bir mezar mimarisi sergilenmektedir.
 

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ve Kavak Belediye Başkan Yardımcısı Reşat Ayyıldız, çalışmaları yerinde inceleyerek Arkeolog Emine Yılmaz'dan Tümülüs ile ilgili bilgiler aldı.

TARİHİMİZ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
Başkan Sarıcaoğlu," İlçemizin tarihi çok eskilere dayanıyor bu yüzden ilçemizde tarihi varlıkları korumamız gerekiyor. Bu kapsamda ilçemizde bulunan Tepecik mahallesi Tepecik Tepe Tümülüs'ü ve Kaledoruğu gibi tarihi yerlerimizi koruma altına alıp turizme kazandırmak için kolları sıvadık. Tepecik Tepe Tümülüs'ü şimdiden çok ziyaretçi almaya başladı. Vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler alıyoruz. Zamanında kaçak kazılar nedeniyle hasar görmesinde dolayı kazı çalışmaları büyük bir titizlik içerisinde yapılıyor" dedi.

Arkeolog Emine Yılmaz Tepecik Tepe Tümülüs'ünde bulunan çalışmaların yaklaşık 10 gün süreceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4