Kızılırmak Deltası'na uluslararası turizme yönelik çalışma

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bafra İlçesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası'nın uluslararası turizme yönelik yapılanma çalışmalarına büyük önem veriyor. Buna yönelik önemli çalışmalara imza atan Başkan Yılmaz, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümünü mezunu olan Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile birlikte Delta'ta incelemelerde bulundu.

Kızılırmak Deltası'na uluslararası turizme yönelik çalışma ABONE OL

Milletvekili Karaaslan ve Başkan Yılmaz burada kamp yapan Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi bünyesindeki yaklaşık 40 peyzaj mimarı öğrencileri biraraya gelerek istişarelerde bulundu.


Öğrenciler, kuş cennetinin turizme kazandırılma çalışmalarını kapsamında peyzaj çalışması yaparak 6 Eylül'de Kent Müzesi’nde projelerini halkın beğenisine sunacak.

Öğrencilere kuş cenneti hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Kuş cenneti Kızılırmak’ın denize kavuşurken oluşturduğu büyük alüvyonlu topraklarda oluşmuştur. Burada Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Daha da önemlisi Türkiye’de var olan 450 civarındaki kuş çeşidinin 352 tanesi burada yaşıyor. Türkiye’de yaşayan kuş türlerinin yüzde 90’ı burada var olanlardır. Buranın turizm konusunda gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız ve sizin yaptığınız peyzaj projeleri bize fikir verecek" dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ise kendisinin de peyzaj mimarı olduğunu hatırlatarak, "Bu projeyi çok önemsiyorum. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolasıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Dolayısıyla bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiye’de yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda bir çok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şuanda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 06:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4