banner341

Mimarlar Odası'nın 'ODTÜ'lü bilirkişi' açıklamasına Yalanlama!

Samsun'un Çarşamba ilçesindeki biyokütle enerji santrali ile ilgili süreçte ODTÜ'lü bilirkişi heyetinin atandığı yönünde basında çıkan haberler üzerine Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Haber gerçeği yansıtmamaktadır. Bilirkişi heyeti ataması yapılmamıştır " denildi.

Mimarlar Odası'nın 'ODTÜ'lü bilirkişi' açıklamasına Yalanlama! ABONE OL

Çarşamba'da faaliyete geçecek olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Danıştay 6. Dairesi'nin verdiği 'santrale  devam' kararı sonrası, Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi de, yapıldığı yer konusunda hukuka aykırılık bulunmadığına karar vermişti. 

Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapımı devam eden santral ile ilgili süreçte Mimarlar Odası'ndan kafaları karıştıran bir iddia gelmişti. Mimarlar Odası, 'ODTÜ'lü bilirkişi heyeti ataması yapılmıştır' iddiasını gündeme taşımıştı. O iddiaya Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nden yalanlama geldi. Açıklamada, ODTÜ'lü bilim insanlarının bilirkişi heyeti olarak atandığı yönündeki haberin gerçeği yansıtmadığına dikkati çekilirken, herhangi bir bilirkişi ataması da yapılmadığının altını çizildi. 

HABER GERÇEĞİ YANSITMIYOR 
Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nden Basın Sözcülüğü ve Medya İletişim Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi; "Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nce, Çarsamba Ovası’nda kurumu devam eden biyokütle enerji santralinin imar planları ve ruhsatıyla ilgili açılan davalara ilişkin yeni atanan bilirkişi heyetinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) görev yapan bilim insanları bulundugu yönündeki iddialar üzerine basın açıklaması yapılması gerekli görülmüştür. Mahkemeye bilirkişi heyetinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarından oluşturulması doğrultusunda talepte bulunulduğu ve bu talep doğrultusunda mahkemenin Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden bilirkişi heyeti atadığı şeklindeki haber gerçeği yansıtmamaktadır. Samsun 3. İdare Mahkemesi'nde yargılaması devam eden biyokütle enerji santraline ilişkin davalarda bilirkişi görevlendirmesi yapılmamıştır. Yargılama süreci devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Çarşamba'da faaliyete geçecek olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Danıştay 6. Dairesi'nin verdiği 'santrale  devam' kararı sonrası, Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi de, yapıldığı yer konusunda hukuka aykırılık bulunmadığına karar vermişti. 

Bölge İdare Mahkemesi yazılı açıklama yaptı 
Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapımı devam eden santral ile ilgili süreçte Mimarlar Odası'ndan kafaları karıştıran bir iddia gelmişti. Mimarlar Odası, 'ODTÜ'lü bilirkişi heyeti ataması yapılmıştır' iddiasını gündeme taşımıştı. O iddiaya Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nden yalanlama geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4