Motorine ve benzine zam mı geldi? Samsun'da benzin ve motorin fiyatları

Benzine 39, motorine 32 kuruş zam yapıldı. 1 Şubat gece yarısından itibaren geçerli olan zamlar araç depolarına da yansıdı. Samsun'da benzin ortalama 14,59 ve motorin ise 14,76 lira oldu.

Motorine ve benzine zam mı geldi? Samsun'da benzin ve motorin fiyatları

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına 39, motorinin litresine de 32 kuruş zam yapıldı. 
Fiyat artışının ardından benzinin litre satış fiyatı Samsun'da ortalama 14,10 liradan 14,59'a, İstanbul'da 14,06 liradan 14,45 liraya, Ankara'da 14,14 liradan 14,53 liraya, İzmir'de ise 14,16 liradan 14,55 liraya yükseldi.
Motorin fiyatları ise ortalama Samsun'da 14,44 liradan 14,76'a, İstanbul'da 14,27 liradan 14,59 liraya, Ankara'da 14,36 liradan 14,68 liraya ve İzmir'de 14,37 liradan 14,69 liraya yükseldi.
Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

SAMSUN İLÇE İLÇE BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI 

(FİYAT GÖRSELİ OPET'İN İNTERNET SAYFASINDAN ALINMIŞTIR)


Akaryakıt Fiyatları Nasıl Oluşur?

opet.com.tr den aldığımız bilgiye göre; Petrol Piyasası Kanunu gereğince 1 Ocak 2005 tarihi itibarı ile Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne geçilmiştir.

Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre  depo satış fiyatını belirlemekte serbest olduğu gibi, bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uygulamakta veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbesttirler.
Türkiye'de perakende satış fiyatları rekabet koşulları gözönünde bulundurularak oluşturulmaktadır.

Rafineri Fiyat Oluşumu
Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç)

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı
Akdeniz - İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları anlamına gelir.

Türkiye`de bu piyasa izlenir, son fiyat değişiminden itibaren, günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344