Salgınla Mücadele Döneminin, Samsun’daki Bilançosu

Samsun Valiliği Türkiye'de salgınla mücadelenin başlatıldığı günden bu yana emniyet güçlerince yapılan uygulamalar ve detayları hakkında bir açıklama yayımladı.

Salgınla Mücadele Döneminin, Samsun’daki Bilançosu

Açıklamada şöyle denildi:
Samsun İl Jandarma Komutanlığımızca, Çin Halk Cumhuriyeti/Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde birçok ülkede olduğu gibi Ülkemizde de yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak nitelendirilen Koranavirüs (Covid-19) salgınının engellenmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında bugüne kadar;

Şehir içi ve şehirlerarası yollarda alınması gereken önlemler kapsamında; tüm trafik ve asayiş ekiplerimizin katılımı ile şehirlerarası yollara sınırları bulunan Alaçam, Ladik, Vezirköprü, Havza, Yakakent ve Terme İlçe Jandarma Komutanlıklarımızca 24 saat esasına göre, uygulanan yol emniyet ve kontrol devriyeleri sonlandırılarak seyahat sınırlaması kaldırılmıştır. Tüm İlçelerimizde aylık planlanan Yol Emniyet ve Kontrol Planları kapsamında uygulamalara devam edilmektedir.

Yapılan uygulamalar neticesinde toplam 91.016 araç içerisinde 141.486 şahıs bilgilendirilmiştir.

112 Acil ihbar hattına Komutanlığımız sorumluluk alanı ile ilgili sokağa çıkma yasağına aykırı davranışta bulunan şahıslara ait 681 ihbar, Koranavirüs hastası olduğu yönünde 18 ihbar, diğer Koranavirüs şikayetleri ile ilgili 120 ihbar olmak üzere toplam 819 ihbarda bulunulmuştur

Sokağa çıkma yasağına uymayıp eve dönmesi yönünde yapılan ikazlara rağmen evine dönmeyen 65 yaş üstü 53 şahsa, 20 yaş altı 189 şahsa, piknik ve mesire alanlarında alınması gereken tedbirlere uymayan 14 şahsa, toplu taşıma araçlarında alınması gereken tedbirlere uymayan 7 ticari araç sahibi şahsa, sosyal mesafe kurallarına uymayan 165 şahsa, seyahat izin belgesiz seyahat eden 16 şahsa, Valilik emirlerine uymayarak balık tutan 4 şahsa, kavga eden 11 şahsa, açıkta ambalajsız ekmek satan 1 şahsa, 65 yaş üstü bir şahsı çalıştıran 1 işletme sahibine, çeşitli kabahatlerden dolayı 27 şahsa,  umuma açık yerlerde alınması gereken kurallara uymayan 3 işletmeye, karantina tedbirlerine uymayan 5 şahsa Kabahatler kanunu 32. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanmıştır.

Hafta sonları uygulanan genel sokağa çıkma yasakları kapsamında 957 şahsa Kabahatler kanunu 32. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanmıştır. 3 şahsa TCK. 195 Maddesi uyarınca adli işlem uygulanmıştır.

Samsun İl Jandarma Komutanlığınca, 65 yaş üstü kıymetli büyüklerimize vefa işlemleri kapsamında günlük olarak görevlendirilen 98 ekip ve 330 personelimiz ile yardım talebinde bulunan toplam  5.922 vatandaşımızdan 4.162’sine yardım edilmiş, 1.760 vatandaşımız ise Vefa Destek Gurubuna yönlendirilerek yardım edilmesi sağlanmıştır.

Samsun İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde vatandaşlarımızın can güvenliğine yönelik alınan tedbirlere aralıksız olarak devam edilmektedir.

Öte yandan Samsun Valiliği şehirlere giriş çıkış kısıtlamasının başladığı günden bu yana yapılan araç kontrolleri hakkında da bilgi verdi. 

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi;
Samsun İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından 04.04.2020 saat:00.00 ile 31.05.2020 günü saat: 24.00 tarihleri arasında, İlimizin Ordu, Sinop ve Amasya il sınırlarında olan Terme, Yakakent ve Havza ilçelerinde oluşturulan kapama noktalarında yapılan uygulamalarda, şehirlerarası seyahat tedbirleri kapsamında; seyahat izin belgesi olan 240.381 adet özel araç ve 203.576 adet ticari araca (Kamyon, çekici, otobüs, tanker) geçiş izni verilmiştir. Ayrıca 4.957 adet özel aracın geçişine izin verilmeyerek geri çevrilmiş olup, herhangi bir cezai işlem uygulanmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344