Samanlık ve ahırda seçmen kaydı var mı? açıklama geldi

Samsun Valiliği, geçtiğimiz günlerde kamuoyunda büyük yankı uyandıran, "ahır ve samanlık gibi yerlere ikamet taşıması yapıldı" haberlerine açıklık getirdi.

Samanlık ve ahırda seçmen kaydı var mı? açıklama geldi ABONE OL

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı ve Baruthane Mahallesi muhtarı Mustafa Öztürk'ün geçtiğimiz günlerde, bir köyde samanlık ve ahırda seçmen kaydının bulunduğunu söylemesi büyük yankı uyandırmıştı.

Bu olay üstüne Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, ilimizde ahır ve samanlık gibi yerlere ikamet taşıması yapılmadığı ifade edildi. 

İlimizdeki bazı mahallelerde ahır ve samanlıklara seçmen kaydı yapıldığıyla ilgili yaygın ve yerel medya kuruluşlarında çıkan haberler üzerine açıklama gereği duyan Samsun Valiliği, "Konut olmayan yerlere ikamet taşımaya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzün sistemi izin vermemekte olup, ilimizde de ahır ve samanlık gibi yerlere ikamet taşıması yapılmamıştır. Bununla birlikte, gerçeğe aykırı beyan ettiği yerde seçmen hakkı elde etmeye çalışan kişilerle ilgili kolluk kuvvetlerimizce yapılan tahkikat neticesinde adresleri kapatılıp, cezai işlem uygulanmıştır.
Ladik ilçemize bağlı Akyar Mahallesi’nde gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğu yönünde gelen şikayetler üzerine yapılan araştırmalar ve tespitlerle gerekli cezai işlemler uygulanıp, ilçe seçim kuruluna bildirilmiştir. "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4