banner341

Samsun 19 Mayıs Barajı'nda çalışmalar devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Samsun’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Samsun 19 Mayıs Barajı'nda çalışmalar devam ediyor ABONE OL

Samsun’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.
Bu kapsamda Samsun 19 Mayıs Barajı İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi inşaat çalışmalarının hızla devam etmekte olduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Samsun 19 Mayıs Barajı İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Samsun ili 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile 69 adet civar yerleşimin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını söyledi. 
Konvansiyonel tip arıtma tesisinde fiziki gerçekleşme %62 seviyelerindedir. İsale hattında ise 40 bin metre boru imalatı, 65 adet sanat yapısı kaba inşaatı tamamlanmış, isale hattında ise  %61 fiziksel gerçekleşmeye ulaşılmıştır. 2022 yılında tesisin tamamlanması planlanmaktadır. Tesisin tamamlanması ile Samsun ili 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile 69 adet civar yerleşime 100.000 m³/gün kaliteli içme suyu temin edilecektir.

Gazeteniz Olsun Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4