Samsun Çerkez Derneği Sürgünü andı

Samsun Çerkes Derneğince, Çerkes sürgününün 158'inci yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi. Ellerinde Türk ve Çerkes bayraklarıyla Tütün İskelesi'nde toplanan grup, vatandaşlara karanfil verdi.

Samsun Çerkez Derneği Sürgünü andı

Samsun Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Yavuz,21 Mayıs 1864'de yaşanan Çerkes sürgününü anmak için bir araya geldiklerini belirterek, soykırım ve sürgünlerin bir daha yaşanmamasını arzu ettiklerini söyledi.
Yüzyıllardır yayılmacı politikalar izleyerek Akdeniz'in sıcak sularına inmeyi kenisne hedef seçen Çarlık Rusyası, bu emperyal heves uğruna 300 yıl süreyle Kafkasya'ya saldırılarda bulunulduğunu animsatan Samsun Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Yavuz, “Yerli halklara uyguladığı ağır bir soykırım sonrasında da 21 Mayıs 1864 tarihinde ülkelerini tamamen işgal etmiştir. Ancak Rusya'nın el kanlı çarları, bununla yetinmemiş, hayatta kalan nüfusun yüzde 90'ını oluşturan 2 milyonu aşkın Çerkesi de yurtlarından söküp atmıştır. Sürülen Çerkeslerin yarım milyonu, açlık, soğuk, salgın hastalıklar ile Karadeniz'in gemileri batıran fırtınaları ve vardıkları yerlerde karşılaştıkları olumsuz şartlar nedeniyle yolculuklarının daha ilk günlerinde hayatlarını kaybetmiştir. Öyle ki Çerkes halkını sürgün mahallerine taşıyan gemiler, arkalarında, bu gemilerden atılmış cesetlerden izler bırakarak Osmanlı toprağına kadar gelmiştir” diye konuştu.
Soykırım ve sürgünler sonucunda günümüzde 6 milyonu Türkiye'de olmak üzere 7 milyonu aşkın Çerkesin hala anayurdu dışında ve dünyanın 40 ülkesine dağılmış halde yok olma tehdidi altında yaşadığını vurgulayan Samsun Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Yavuz, “Çerkesler, 21 Mayıs 1864 tarihiyle simgeledikleri bu dramı 158 yıldır unutmamış, toplumsal hafızalarında bütün canlılığıyla yaşatmaktadır. Diaspora Çerkeslerine anavatana dönüş yolunu kayıtsız, şartsız açmaya ve tüm diaspora Çerkeslerine cumhuriyetlerimizin vatandaşlığını alma hakkını tanımaya çağırıyoruz. Başta Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu olmak üzere tüm dünya parlamentolarını da Çerkes soykırımını ve sürgününü tanıyarak Rusya yönetimi üzerinde baskı oluşturmaya davet ediyoruz. Çerkesler, mağduriyetleri giderilip ulusal hakları kendilerine teslim edilinceye ve varlıkları güvence altına alınıncaya kadar bu hak mücadelesini sürdürecek, ellerine geçen her fırsat vesilesiyle taleplerini dillendirmeye devam edecektir” ifadesini kullandı.
Etkinlikte, sürgünde hayatını kaybeden ve 19 Mayıs ilçesinde kayıtları bulunan Çerkeslerin Osmanlı arşivlerinden ulaşılan adlarına hazırlanan temsili mezar taşları da sergilendi. Konuşmaların ardından Nart Çocuk Kulübü tarafından Çerkes andı okundu, ağıtlar söylendi. Programın sonunda denize siyah çelenk ve karanfil bırakılarak dua edildi.
Köksal ÖNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344