Samsun'da Evde Bakım, Yaşlı Bakım hizmeti

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma ile 2021 yılında 17 ilçede kendi öz bakım ihtiyacını karşılayamayan yatalak, engelli, hasta ve kimsesiz ihtiyaç sahibi 60 bin vatandaşa ulaşılarak destek sağlandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Evde Bakım, Yaşlı Bakım, Kadın Aile ve Toplum Hizmeti, Huzurevi ile Engelli Hizmetleri ve Sosyal Hizmetler alanında yürüttüğü çalışmalar ile sosyal belediyecilik anlamında ciddi bir görevi yerine getiriyor. İl genelinde kendi öz bakım ihtiyacını karşılayamayan yatalak, engelli, hasta ve kimsesiz ihtiyaç sahibi vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi yürüttüğü hizmetlerle yardım elini uzatıyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ekipleri periyodik olarak hastaları ziyaret ediyor ve öz bakımını yapıyor. Yatağa mahkum olarak yaşayan hastaların öz bakımının yanı sıra evleri de ekipler tarafından temizleniyor. Yapılan hizmet ile vatandaşların yüzleri gülüyor.
65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA HER ALANDA HİZMET VERİLDİ
65 yaş ve üstü evde bakıma muhtaç yaşlılardan engelli bireylere kadar her alanda hizmet verildi. Sağlık, temizlik, eğitim, ulaşım, barınma, maddi ve ayni yardımlar başta olmak üzere sıcak yemeğe varıncaya kadar ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi bir yılda 60 bin vatandaşa destek verdi.
ENGELLİ BİREYLER VE AİLELERİNE HER ZAMAN DESTEK OLUNDU
Ayrıca Sosyal Doku Projesi kapsamında Samsun merkez ve ilçelerinde yaşayan 2 bin 144 engelli ve ailesi ziyaret edildi. 395 engelli ve ailesine nakit yardımı, gıda kolisi ve medikal malzeme yardımı yapıldı. Sağlık, eğitim, kurumsal işler, sosyal aktiviteler gibi alanlarda ulaşım desteğine ihtiyaç duyan engelli vatandaşlara 1015 ulaşım hizmeti sağlandı. ‘Bu Kampta Hayat Var Projesi’ kapsamında 3 bin engelli ve ailesine Mavi Işıklar Engelli Kampı’nda konaklama, yüzme, bilinçlendirme, kültür gezileri ile engellilik ve aile danışmanlık bilinçlendirme semineri verildi. 
NASIL YARARLANILIYOR? KAÇ KİŞİ TALEPTE BULUNDU?
Kimsesizlikten, maddi imkânsızlıklardan veya hastalıktan dolayı oluşan olumsuzlukları önlemek amacı ile hayata geçirilen hizmetlerden yararlanabilmek için Büyükşehir Belediyesi Çözüm Merkezi aracılığıyla irtibata geçiliyor. Bilgisi alınan vatandaşın evine Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekiplerince incelemeye gidiliyor. Gerekli şartların oluştuğu tespit edilen kişiler hakkında karar alınıyor. Kararın ardından Evde Bakım Hizmetleri ekibi evin periyodik olarak temizliği ve hasta kişinin öz bakımını yapıyor. 2021 yılı Çözüm Merkezi üzerinden alınan talep sayısı ise 30 bin 382 oldu. Talepte bulunan her kişiye de anında ulaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344