Samsun'da kar yağarken şimşek çaktı, Samsun kar gök gürlemesi

Samsun'da gün boyunca kar yağışı devam etti. Samsun'da Kar yağarken gece 01:00 civarlarında şimşek çakması ve gök gürültüsü duyuldu.

Samsun'da iki gündür kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Kar yağarken gök gürültüsü duyan vatandaşlar araştırmalar yapmaya başladı. Vatandaşlar kar yağarken şimşek ve gök gürültüsü olaylarını araştırıyor. Peki ama kar yağarken şimşek çakar mı? Kar yağarken gök gürültüsü neden olur? sorularının yanıtlarını arıyor.

Samsun'da vatandaşlar gece 01:00 civarlarında iki kez şimşek çakması ve ardından şiddetli bir şekilde gök gürültüsü duydu. 
Sadece yağmurlu havalarda şikşek çakmasına ve gök gürültüsü olduğunu düşünen vatandaşlar karlı havada şimşek çakar mı? kar yağarken gök gürültüsü olurmu? sorularına yanıt aradı. 

Konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırmada; "Kar yağarken gök gürültüsü genellikle kıyı bölgelerde yaşanmaktadır. Çünkü denizin üzerindeki hava soğuktur. Sıcak deniz üzerinden buharlaşan hava üzerindeki soğuk hava içerisinde hızla yükselmesi ile bulut içerisinde küçük dolu taneleri oluşuyor. Bu doluların bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçmesi ile gök gürültüsü oluşuyor.
Her kar yağdığında gök gürültüsü ya da şimşek olayı gerçekleşmez. Kar yağarken gök gürültüsü olayı genellikle denize kıyısı olan bölgelerde yaşanır. Bu durum için deniz üzerinde aşırı soğuk havanın olması gerekir." 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 01:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344