banner438

Samsun'da omicron uyarısı vakalar yüzde 50 arttı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, "İlimizde maalesef vaka sayımız %50 oranında, hızlı bir artış gösterdi. Maske mesafe önlemlerine riayet edelim." dedi.

Samsun'da omicron uyarısı vakalar yüzde 50 arttı

Samsun’da pandeminin son durumu ve ildeki vakaların seyri hakkında bilgi veren Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı şunları söyledi:
“Son günlerde ilimizin pandemi rakamlarında, görmek istemediğimiz bir tabloyla karşılaşıyoruz. 18 – 24 Aralık haftası verilerinde kısmi bir gerileme gösteren vaka sayımız, son 10 gün itibariyle yeniden bir yükseliş içine girdi ve ilimizde maalesef vaka sayımız %50 oranında, hızlı bir artış gösterdi.
Ülkemizde görülen Omicron varyantının etkileri, henüz şehrimizde görülmeden ortaya çıkan bu ani artış bizi endişelendiriyor. 
Ama bu durum sadece bizi endişelendirmemeli. 
Hepimiz, yeni varyantın etkileri ilimizde ortaya çıkmadan, bu olumsuz tablodan kurtulmanın yollarını aramalı ve koronanın bizi bunalttığı, ölümleri arttırdığı günleri hatırlayarak, Omicron’u yenmek için eski ayarlarımıza, önlemlere daha sıkı uyum sağladığımız günlere geri dönmeliyiz.
Çene altı maske kullanmaktan vazgeçmeli; kalabalık yerlerden olabildiğince uzaklaşmalı; bu ortamlarda bulunmamız gerekiyorsa kesinlikle maskeli olmalı ve hepsinden de önemlisi mutlaka ve mutlaka aşımızı yaptırmalıyız. 
Devletimiz Covid 19’la mücadele edebilmemiz için bize her türlü imkânı sunuyor. Son günlerde Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan düzenlemeyle, bir önceki aşısının üzerinden 3 ay geçen vatandaşlarımıza da hatırlatma dozlarını yaptırma hakkı verildi. Yerli aşımız Turkovac’ın ilimize gelmesine sayılı günler kaldı.
Elimizde bu kadar güçlü silah varken bu mücadeleyi kaybetmemeli, ilimizi koronadan korumalı, onca zorluğun ardından, yerli aşımızı da ürettiğimiz bir ortamda vaka sayımızın artmasına, yeni can kayıpları yaşamamıza izin vermemeliyiz. 
Şehrimizdeki tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum: Lütfen koronayla mücadelede eski ayarlarımıza dönelim. Maske mesafe önlemlerine riayet edelim. Aşı hakkımız varsa bunu mutlaka kullanalım, aşımızı ertelemeyelim. Şehrimize doğru gelen yeni varyant, etkisini göstermeden, önlemimizi alalım. Omicron’a şehrimizi teslim etmeyelim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344