Samsun'da vaka sayısı kırmızı alarm veriyor, iki ilçe de büyük artış!

SAMSUN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. ÖĞR. MUHAMMET ALİ ORUÇ: “VAKA SAYILARIMIZ YENİDEN ARTIŞA GEÇTİ, ÖZELLİKLE ATAKUM VE TERME İLÇELERİMİZDE DİĞER İLÇELERİMİZE ORANLA DAHA FAZLA BİR ARTIŞ GÖRÜYORUZ. MAALESEF SAMSUN İÇİN YENİDEN KRİTİK EŞİĞE GELİYORUZ, SAMSUNLULARIN KIRMIZI ALARM VERİP DAHA SIKI ÖNLEMLER ALMASININ ZAMANI GELDİ”

Samsun'da vaka sayısı kırmızı alarm veriyor, iki ilçe de büyük artış!

Salgının ilimizdeki seyri ve halkımızın dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi:
“İlimizde salgının seyri ilk günden itibaren halkımızın aldığı tedbirlerin düzeyine göre vaka sayısında artış veya azalış şeklinde kendini gösterdi. Eylül ayında tırmanışa geçen vaka sayılarımız, Ekim ayı içerisinde yapılan uyarılar ve halkımızın kurallara uyumu sayesinde azalarak hepimizi rahatlattı.
Ancak üzülerek görmekteyiz ki, özellikle son iki hafta itibariyle vaka sayılarımız yeniden artışa geçti. Bu iki hafta da vakaların yaklaşık %40 oranında arttığını söyleyebiliriz. Tüm ilçelerimizde genel bir artış söz konusu, ancak özellikle Atakum ve Terme ilçelerimizde diğer ilçelerimize oranla daha fazla bir artış olduğunu görüyoruz. 
Rakamlar maalesef bize yavaş yavaş Samsun için yeniden kritik eşiğe geldiğimizi söylüyor. Samsunluların kırmızı alarm verip, daha sıkı önlemler almasının zamanı geldi. 
AİLE İÇİ ZİYARETLER MUTLAKA ERTELENMELİ
Son dönemdeki vaka artış oranını irdelediğimizde, bu artışa %70 – 80 oranında aile içi ziyaretlerin neden olduğunu görüyoruz. İnsanlarımız maalesef yapılan tüm uyarılara rağmen akraba, eş dost ziyaretlerine devam ediyorlar. 
Kapalı alanlarda ve yeterli havalandırma koşulları sağlanmadan, maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmeden yapılan bu ziyaretler ilimiz için şu an en büyük bulaş tehdidini oluşturuyor. 
Sayısal veriler bize ilimizde pozitif olan bir kişinin, aile ortamında bunu ortalama 5 kişiye bulaştırdığını gösteriyor. Virüsü maalesef sevdiklerimize, elimizle götürüp teslim ediyoruz. 
Kışın bu ilk soğuk günlerdeki vaka artışı havaların daha fazla soğuyacağı, insanların kapalı alanlara yöneleceği günler öncesinde herkes için bir uyarı olmalı. 
Eğer gerekli önlemleri almazsak, griple birlikte bulaşma gücü artacak ve kendine rahat yayılım alanı bulacak virüsü durdurmamız zor olabilir.
Lütfen tedbirlerimizi gevşetmeyelim, aile içi ziyaretlerimizi sonlandıralım, mümkün olduğu kadar kapalı alanlarda kalabalıklarla bir araya gelmeyelim, gelmeyelim ki bu kış mevsimi daha fazla insanımız hastalanmadan ve hayatını kaybetmeden geçirelim. 
Kötü seçimlerimizin, kötü sonuçları olacağını unutmayalım.” 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344