Samsun Ot Yemekleri Festivali ne zaman! ot yemekleri başvuru

Samsun Ot Yemekleri Festivali 1-5 Haziran 2022 tarihleri arasında Çobanlı İskelesinde yapılacak. İşte Ot Yemekleri Festivali başvuru detayları.

Samsun Turizmciler Derneği tarafından uygulanan Sağlıklı Yaşam İçin Doğaya Dönüş Projesi kapsamında Samsun’da daha önceki yıllarda düzenlenen Ot Yemekleri Festivali ‘yöresel lezzetleri tat- mutfağına kat’ sloganı 1-5 Haziran 2022 tarihleri arasında Çobanlı İskelesinde yapılacak.
Samsun Turizmciler Derneği tarafından yapılan açıklamada; "Sağlıklı Yaşam İçin Doğaya Dönüş Projesi Samsun Turizmciler Derneği tarafından yürütülen 2. AB Projesidir. 
Proje kapsamında; Samsun ilindeki Tıbbi Aromatik Bitki Üretimiyle ilgili envanter hazırlanmıştır. 60 potansiyel girişimci kadın seçilerek, güvenli gıda üretimi, hijyen ve fitoterapi, gibi konuları da içeren kapasite geliştirme eğitimleri gerçekleştirilmiştir. Kadınların yöresel üretimlerini daha iyi yapmaları, ürünlerini depolayabilmeleri ve sergileyebilmeleri için iki daireden oluşan işyeri kiralanmıştır. Ürünlerini internet üzerinde satabilecekleri sanal platform hazırlanmıştır. 
Proje kapsamında yurt içi- yurt dışı çalışma ziyaretleri, yöresel lezzetler festivali, kırsal turizmle ilgili konferanslar organize edilecek, kadınları güçlendirecek ilave eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunulacaktır.
Projenin önemli faaliyetlerinden birisi de festivaldir. Samsun’da geleneksel hale gelen ancak son 2 yıldır yapılmayan Ot Yemekleri Festivalini ‘Yöresel Lezzetleri Tat-Mutfağına Kat’ mottosuyla düzenliyoruz. Festivale projemizde eğitim alan üretici kadınlar başta olmak üzere gıda üretimi yapan kadınlarımız katılabilirler. Proje kapsamında 50-70 stant planlamıştık. Ancak yoğun ilgi nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediyesi, İlkadım, Atakum ve Canik Belediyelerimizin de desteği ile stant sayısını 200’e kadar çıkartabileceğiz. 
Festivalimize stant ile katılmak isteyen üreten kadınlarımız derneğimiz web sitesinden başvuru formunu indirip, doldurup imzaladıktan sonra 27 Mayıs 2022 tarihine kadar bir fotografla birlikte derneğimize teslim etmeleri gerekiyor. Web sitemiz: https://samsunturizmcilerdernegi.org.tr 
Festival alanında Yarışmalar ve Şölenler düzenleniyor.
Ödüllü Yöresel Ot Yemekleri Yarışması
En Çok Çeşit Ot Toplama Etkinliği
Yöresel Ot Yemekleri Stantları
Doğada Resim Etkinliği
Bitki Çayı Demleme Yarışması
Oklavanı Al Gel Etkinliği
Müzik Etkinliği
Yarışmalara başvuru için derneğimizin web sitesi ziyaret edilebilir. Etkinliğimize tüm halkımız davetlidir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin genç
Metin genç - 1 ay Önce

Sosyal sorumluluk ve bilinirlik amacıyla çok iyi bir etkinlik .Tsk ederiz...

SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344