Samsun'da '19 Eylül Gaziler günü' kutlandı

Samsun Valisi İbrahim Şahin 'Gaziler Günü’ kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından anıt şeref defterini imzaladı.

Samsun'da '19 Eylül Gaziler günü' kutlandı ABONE OL

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören başta Vali İbrahim ŞAHİN, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü EKEN, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ve Samsun Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet DİRİL tarafı’ndan Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu ve istiklal Marşı okundu.

Çelenk sunma ve İstiklal Marşı’nın ardından anıt şeref defterini imzalayan Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, "Büyük Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesinde gösterdiğiniz kahramanlık sonucu şahsınıza TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesiyle birlikte, Gazilik unvanının verilişinin 94.yıldönümünü ve Gaziler Gününü anmak üzere huzurundayız.

Türk Milletinin tarihi, geçmişten bugüne onur duyduğumuz üstün zaferlerle doludur. Bu zaferleri, vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimizin varlığına borçluyuz.

Biz, bu varlığın değerine, asaletine ve karakterinin sağlamlığına inanmış milletin evlatlarıyız. Hür bağımsız ve başı dik olarak yaşayan bu millet, yazdığı kahramanlıklarla tarihe damgasını vuran şehitlerimizi ve gazilerimizi her zaman minnetle ve şükranla anacaktır.

Bu anlamlı günde başta şahsınız olmak üzere tüm şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.” yazdı.

Daha sonra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Üyesi Kıbrıs Gazisi Mehmet KARALI günün anlam ve önemini belirten kendi yazdığı şiirini, Samsun Anadolu Lisesi Öğrencisi Medine ÖZDEK  ise ‘Ya Şehit Ol, Ya Gazi’ isimli şiiri okudu.

Ardından Samsun Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet DİRİL yaptığı konuşmasında, “Malumunuz olduğu gibi 13 Eylül 1921 yılında 22 gün 22 gece süren ve Milli Mücadele Döneminin mucizelerinden olan Sakarya Meydan Muharebesi'nin zaferle kazanılmasının ardından kahraman ordularımızın başkomutanı ve en büyük Muharip Gazi rahmetli Mustafa Kemal ATATÜRK’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 yılında 153 sayılı kanunla Mareşal rütbesi ve Gazilik ünvanı tevcih edilmiştir. Bu nedenle 2002 yılında yasalaşan bir kanunla 19 Eylül Gaziler günü olarak tarihe geçmiştir.

19 Eylül Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da göğsünü düşmana siper eden ve bu cennet vatan topraklarını bizlere miras bırakan ve minnetle yad ettiğimiz kahraman İstiklal Savaşı Gazilerimizin şeref günüdür.

Sayın Valim, Değerli Protokol; üzerinde yaşadığımız cennet vatan toprakları kadar vatan olmayı hak etmiş toprak parçası dünyada yoktur. Çünkü cennet vatan topraklarımızın her karışı aziz şehitlerimizin ve kahraman  gazilerimizin mübarek kanlarıyla hamur olmuştur. Gölgesinde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız şanlı bayrağımız rengini ve şeklini bu mübarek kanlardan almıştır.

Dolayısıyla kuruluş günleri değil, kurtuluş günlerini anan ve yad eden tek millet olma özelliği şanlı Türk Milleti’ne nasip olmuştur.

Bir ulusun var oluşunun yaşayan anıtları olan siz kahraman gazilerimizin varlığı daha da önem kazanmaktadır. Sizler geçmişle gelecek arasında mutlaka olması gereken güçlü bağın ve toplumda ulusal bilinci oluşturan değerlerin merkezinde yer almaktasınız. Sizler muharebe meydanlarında en değerli varlıklarınız olan canlarınızla bu vatana hizmet etmiş olmanın onuru ve gururunu yaşamaktasınız.

19 Mayıs Atatürk’ün şehri olan ve Kurtuluş Mücadelesinin başlatıldığı bu mübarek şehirde yaşayan kahraman Gazilere ve Şehit ailelerine Samsun Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde oluşturulan birimlerin fedakarca vermiş oldukları hizmetlere cani gönülden teşekkür ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu cennet vatan topraklarımız için canlarını veren Aziz Şehitlerimize Muharip Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarıyla tarihe  mal olmuş devlet büyüklerimiz ve vefat eden kahraman gazilerimize Cenabı Allah’tan rahmet dilerken, hayatta olan Kahraman Gazilerimize aile saadeti temennisi ile hepinize saygılar sunarım.” dedi.

Samsun Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet DİRİL’in konuşmasının ardından resmi geçit töreni gerçekleştirildi.

Törene ayrıca, Samsun Milletvekili Hasan Basri KURT, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa KOÇAK,  Vali Yardımcısı Mehmet Ali YILDIRIM, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ercan YAŞİN, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Murat ÖZER, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehitler Dullar Yetimler Derneği Samsun Şube Başkanı Necati YILMAZ, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği Samsun Şube Başkanı Bilal ERİM, protokol üyeleri, gaziler, askeri, idari ve mülki erkan ile şehit yakınları katıldı.


Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4