Sığırlarda Döl Verimliliğini Arttırma Proje Toplantısı Gerçekleştirildi

Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sığırlarda Döl Verimliliğini Arttırma Projesi Bölge Toplantısı İlimizde gerçekleştirildi.

Sığırlarda Döl Verimliliğini Arttırma Proje Toplantısı Gerçekleştirildi ABONE OL

Toplantıya Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz CEYLAN, İl Tarım ve Orman Müdürü Nail KIRMACI, İl Müdür Yardımcısı Bekir KARAOSMANOĞLU, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Turgut GÜLER, 14 İlin Tarım ve Orman Müdürlüğü Sistem Sorumluları ve Damızlık Birliği Personeli katıldı.
İl Müdürü Nail KIRMACI açılış konuşmasında “Ülkemizde büyükbaş hayvan varlığı 17 milyonun ve küçükbaş hayvan varlığı 45 milyonun üzerindedir. Sağmal hayvan sayımız 6 milyonun üzerinde olmakla birlikte her yıl kesime giden sığır sayısı 3 milyon 600 bin civarındadır. Ülke genelinde sağmal hayvanlardan yeterli döl verimi sağlayarak ve buzağı kayıplarının önüne geçerek hayvan sayımızı arttırmayı hedeflemekteyiz “dedi.
Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz CEYLAN konuşmasında “ Ülkemiz tarımsal ve hayvansal faaliyetler bakımından gelişmekte olan bir ülke konumundadır. Son yıllardaki gelişen refah düzeyinin ve nüfus artışının etkisiyle gıda tüketimi artmıştır. Özellikle gıda tüketiminde hayvansal proteinin önemi büyüktür. Bu nedenle gerekli hayvan ihtiyacımızı karşılamak için iki doğum arasındaki süreyi azaltarak döl verimini artırmalı ve hayvanlarımızınyem ihtiyacını karşılamak için ise kaba yem üretimimizi artırmalıyız” dedi. 
Açılış konuşmalarının ardından Bakanlık konu uzmanlarından Ziraat Mühendisi Hakan ÜLGEY  Döl Verimi İzleme Sistemi, Veteriner Hekim Dr. Hüseyin KİNET Suni Tohumlama Uygulaması, Veteriner Hekim Kiraz ÖZKAN Döl Verimliliği Ve Döl Verimliliğini Etkileyen Hayvan Hastalıklar, Ziraat Mühendisi Ali Rıza AKINCI ise Sığırlarda Bakım Besleme ile ilgili sunum gerçekleştirmiştir. Sunumların ardından toplantı soru cevap bölümü ile sona ermiştir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4