Sokağa çıkma yasağının cezası ne kadar?

10 Nisan Cuma (Bu akşam) saat 24.00'den itibaren Hafta sonu için Samsun'da dahil 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağını ihlal kabahatler kanunu kapsamında değerlendiriliyor.

Sokağa çıkma yasağının cezası ne kadar?

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır" denildi.
Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? 
Peki, sokağa çıkma yasağını ihalal edenlere ne kadar ceza kesiliyor?
Sokağa çıkma yasağını ihlal kabahatler kanunu kapsamında değerlendiriliyor. Kanunun ilgili maddesi gereğince sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere 392 lira para cezası kesiliyor.

BAKAN SOYLU AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 şehirde hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile ilgili konuştu. Soylu, yasağı ihlal edenlere 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası ve 3 bin 186 TL'ye kadar para cezası uygulanacağını söyledi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında 31 şehirde hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Sokağa çıkma yasağı, pazardan itibaren devam edecek diye telaş söz konusu olmasın Pazar saat 24.00 itibarıyla bitecektir" diyen Bakan Soylu, "Milletimizin telaşı var bunu da normal karşılıyorum ama bu telaşa gerek yok. Yarın fırınlar açık, kendi araçlarıyla ekmek dağıtabilecekler" ifadelerini kullandı.
"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYMAMANIN BİR CEZASI VAR MI?"
Bakan Soylu, sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere uygulanacak cezaları da açıkladı. Soylu, "Türk Ceza Kanunu'nun 175. Maddesi açık 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası var. Hem Hıfzıssıhha Kanunu'na göre hem de İller İdaresi Kanunu'na göre 3bin 186 TL'ye kadar para cezası söz konusu. Hem hapis cezası hem de para cezası var ama bunları söylemenin anlamı yok. Çünkü bu cezaya yönelik bir durum değil. Bu salgının yayılmasını önleme için vatandaşlarımızın uyması gereken bir durum" ifadelerini kullandı.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HANGİ İLLERİ KAPSIYOR?
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 12 Nisan saat 24.00'e kadar Zonguldak ile büyükşehirler Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da il sınırları içinde vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı.

Ayrıca; Ayrıca Koronavirüs önlemleri kapsamında, birçok tedbir ve yasak uygulamaya konuldu. Yasaklara uymayanlara önce uyarı sonra da ceza var. Tedbirlere uymayanlara yaptırım var. Uyarıları dikkati almayanlara para cezaları kesiliyor.
Yaptırımlardan biri, sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlara. 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar evden sokağa çıkarsa 3 bin 150 lira ceza almıştı. Bazı yerler de de bu ceza miktarlarının uygulandığı bilinmektedir.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4