Orhan Gencebay domuz gribi oldu, işte son durumu!

Bir süredir hastalıklarla mücadele eden Orhan Gencebay'dan kötü haber geldi. Usta sanatçının eşi Sevim Emre, Orhan Gencebay'ın domuz gribine yakalandığını açıkladı ve sanatçının sağlık durumu ile ilgili bilgiler paylaştı. İşte Orhan Gencebay'ın son durumu...

Orhan Gencebay domuz gribi oldu, işte son durumu! ABONE OL

Samsunlu ünlü sanatçı Orhan Gencebay'ın domur gribine yakalandığı öğrenildi. Bir hafta önce Şişli'deki özel bir hastanede bir hafta yatan Gencebay ve eşi taburcu oldu. Gencebay'ın durumu iyi. 

Ünlü şarkıcı Orhan Gencebay'ın, geçtiğimiz günlerde domuz gribi olduğu öğrenildi. Gencebay'ın eşi Sevim Emre'nin açıklamasıyla öğrenilen durum, sevenlerini korkuttuysa da Emre, ünlü sanatçının durumunun iyi olduğunu ifade etti.
Orhan Gencebay hastane çıkışı yaptığı açıklamada hastalanmasının çok önemli olmadığını belirterek, "Bizlerin hastalanıp tedavi olmamız önemli değil, Allah'ın izniyle atlatırız, atlattık. Asıl, sevenlerimin sağlığına bir şey olmasın. Çok iyiyim çok şükür. Berhudar olun." dedi.

Orhan Gencebay kimdir?
Orhan Gencebay ya da gerçek adıyla Orhan Kencebay (d. 4 Ağustos, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür. 

Müziğe 6 yaşında, Rus konservatuvarı mezunu ve aslen Kırım göçmeni eski bir opera sanatçısı olan klasik batı müzisyeni Emin Tarakçı'dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında bağlama ve Türk halk müziği dersleri almaya başladı. 

10 yaşında ilk beste çalışması olan Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi isimli eseri yaptı. 13 yaşında Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimi almaya başladı. Ortaokul ve lise yıllarında Samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, THM cemiyetlerinde ise bağlama çaldı. 

Samsun ve İstanbul'da halk evlerinin kuruculuğunu yaptı. Kendi açtığı müzik dershanelerinde öğretmenlik yaptı. Çocukluk yıllarında en çok etkilendiği kişi zamanının bağlama üstadı Bayram Aracı'ydı. Gencebay'a o yıllarda bu nedenle küçük Bayram diyorlardı. 

İlk profesyonel bestesi "Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin"i 14 yaşında yapan Orhan Gencebay, 16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilenmeye başladı, batı nefesli sazlardan oluşan orkestralarda tenor saksofon çaldı. İstanbul'a gelerek, Türkiye'nin ilk konservatuarı ve eski adı Dârülelhan olan İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi, bir süre icra heyetinde bulundu. 

Müziğe 6 yaşında, Rus konservatuvarı mezunu ve aslen Kırım göçmeni eski bir opera sanatçısı olan klasik batı müzisyeni Emin Tarakçı'dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında bağlama ve Türk halk müziği dersleri almaya başladı. 10 yaşında ilk beste çalışması olan Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi isimli eseri yaptı. 

13 yaşında Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimi almaya başladı. Ortaokul ve lise yıllarında Samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, THM cemiyetlerinde ise bağlama çaldı. Samsun ve İstanbul'da halk evlerinin kuruculuğunu yaptı. 

Kendi açtığı müzik dershanelerinde öğretmenlik yaptı. Çocukluk yıllarında en çok etkilendiği kişi zamanının bağlama üstadı Bayram Aracı'ydı. Gencebay'a o yıllarda bu nedenle küçük Bayram diyorlardı. 

İlk profesyonel bestesi "Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin"i 14 yaşında yapan Orhan Gencebay, 16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilenmeye başladı, batı nefesli sazlardan oluşan orkestralarda tenor saksofon çaldı.

İstanbul'a gelerek, Türkiye'nin ilk konservatuarı ve eski adı Dârülelhan olan İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi, bir süre icra heyetinde bulundu. 

Orhan Gencebay, 29 Kasım 2009 tarihinde Milliyet Gazetesi'nden Olcay Ünal Sert'e verdiği röportajda "Batsın Bu Dünya, Türkiye'nin ağıtıdır. 

Şu bir gerçek, 70’li yıllar çok kötü yıllardı. Günde 100 - 150 kişi öldürülüyordu. 1975’te böyle bir Türkiye’de yaptım ‘Batsın Bu Dünya’yı. O, Türkiye’nin ağıtıdır, ağlanacak parçasıdır." demiştir. 

17 Eylül 2012'de Orhan Gencebay'a saygı için Poll Production'dan yayınlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümünde Türkiye'nin önde gelen sanatçıları yer alarak Gencebay'ın bestelerini seslendirmiştir. 

Diskografi 
Harika Plakçılık 
Musalla Taşı (1972) 
Bir Teselli Ver (1972) 
Kervan Plakçılık 
Batsın Bu Dünya (1975) 
Hatasız Kul Olmaz (1976) 
Sarhoşun Biri (1976) 
Benim Dertlerim (1978) 
Yarabbim (1979) 
Aşkı Ben Yaratmadım (1980) 
Ben Topraktan Bir Canım (1981) 
Kördüğüm (1981) 
Bir Damla Mutluluk (1982) 
Leyla ile Mecnun (1983) 
Dil Yarası (1984) 
Beni Biraz Anlasaydın (1985) 
Cennet Gözlüm (1986) 
Akma Gözlerimden (1987) 
Emrin Olur (1988)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4