Samsun'da şarbon tatbikatı gerçekleştirildi!

Samsun Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından, 24-26 Eylül 2019 tarihlerinde İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekimlere yönelik 'Şarbon Hastalığı Salgın Yönetimi ve Saha Tatbikatı” konulu eğitim toplantısı düzenlenmiştir.

Samsun'da şarbon tatbikatı gerçekleştirildi! ABONE OL

Toplantı ile ilgili açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Bayram Ay "Şarbon Hastalığı hayvanlarda ani ölümlerle şekillenen, salgın özellikte olmayan bakteriyel bir hastalıktır. Zoonoz  bir hastalık olan şarbon insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. İnsan sağlığı açısından tehlike arz eden ve ölümlere sebep olan bu hastalıkla mücadelede Veteriner Sağlık çalışanları aşılama, kordon, karantina ve eğitim çalışmaları yürütmektedir. Toplantının İlimize hayırlı olmasını dilerim." dedi.  
    Toplantının İlk gününde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden Veteriner Hekim Ömer Faruk BİLGİÇ ve Dr. Anıl DEMELİ Dünyada ve Türkiye Şarbon, Şarbondan Korunma ve Mücadele Prensipleri, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden Veteriner Hekim Dr. Ayhan AKMAN Şarbon Hastalığı Teşhisi, Numune Alma ve Gönderme Teknikleri ile ilgili sunum gerçekleştirmiştir. Soru ve cevap kısmının ardından teorik eğitim tamamlanmıştır. Toplantının 2. gününde 4 farklı senaryo ile grup çalışılması yapılmış ve öğlenden sonraki oturumda grupların sunumları gerçekleştirilmiştir. Tatbikatın 3. gününde Çarşamba ilçesinde bulunan süt işletmesinde Saha Similasyon Egzersizi yapılmış ve katılımcılara sertifikaların takdim edilmesi ile toplantı sona ermiştir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4